Wstrząsająca opowieść o wiedeńskiej klinice dla chorych umysłowo, funkcjonującej w czasach II wojny światowej. Na terenie ośrodka powstaje zakład opiekuńczo-wychowawczy, do którego trafiają tytułowi wybrańcy – dzieci i młodzież sprawiająca tak zwane problemy wychowawcze. Te najbardziej chore i kalekie dzieci znikają za tajemniczymi drzwiami pawilonów 15 i 17, gdzie realizowana jest nazistowska akcja T4 polegająca na „eliminacji życia niewartego życia”.

 

Pacjenci ośrodka żyją w nieustannym strachu, poczuciu zagrożenia, w warunkach wszechobecnego cierpienia i okrucieństwa, w świecie, w których zastrzyk z luminalu jest szczytem dobroci ze strony personelu kliniki.

 

Wybrańcy to książka, w której Steve Sem-Sandberg umiejętnie balansuje między literaturą a dokumentem. Interesującym zabiegiem autora jest stworzenie fikcyjnego głównego bohatera książki, który jest niejako syntezą kilku prawdziwych postaci – dzieci, które przeżyły lub nie zdołały przeżyć pobytu w klinice.

 

Po latach, w piwnicach kliniki, zostają odnalezione słoje z formaliną. Ich zawartość w makabryczny sposób łączy się z wojenną historią ośrodka…

 

Książka znakomicie łączy tajemnice z obnażeniem; cierpienie ofiar i zaślepienie oprawców. To historia odczłowieczenia, dokonywanego w imię badań naukowych i rasowej selekcji. Przerażająca, a jednocześnie fascynująca lektura, którą z pewnością docenią czytelnicy Biednych ludzi z miasta Łodzi tego autora, Łaskawych Jonathana Littella oraz Małej Zagłady Anny Janko.