Intrygująca powieść detektywistyczna dla młodzieży. Zawiera wątki przygodowe i edukacyjne. Rodzinna tajemnica, zagadka do rozwiązania, stary dom z tajemniczym strychem, przygoda, pierwsza miłość, czyli wszystko to, co powinna zawierać dobra lektura dla młodego czytelnika.

Kuba wraz z rodziną przeprowadza się na Saską Kępę, do dużego, starego domu po zmarłym dziadki. Wyrwany ze swojego środowiska tęskni do dawnych kolegów i nie może odnaleźć się w nowym otoczeniu. Moment, w którym poznaje Jagodę sprawia, że jego nudne dotąd życie nabiera tempa. Za sprawą dziewczyny Kuba wstępuje do harcerstwa, gdzie poznaje nowych przyjaciół i wraz z zastępem „Tropicieli” bierze udział w wyjaśnianiu tajemnicy zaginionych rodzinnych klejnotów. A zaczęło się od znalezienia na strychu tajemniczego pudełka z pocztówkami.

Wciągająca opowieść z ciekawym tłem historycznym, które przybliża wydarzenia z powstania warszawskiego, oraz biografię Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, który był autorem wspomnianych w powieści pocztówek, znalezionych po latach przez jego krewną, autorkę książki.

 

Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka prasowa i telewizyjna, pisarka. Na co dzień związana z TVP Warszawa i TVP Regionalną, gdzie emitowane są jej reportaże, oraz z lokalnymi programami informacyjnymi – Telewizyjnym Kurierem Warszawskim, Kurierem Mazowieckim, Dziennikiem Regionów. Pisała m.in. do „Twojego Stylu”, „Expressu Wieczornego”, „Sztandaru Młodych”, „Victora-gimnazjalisty”, „Wyspy”. Od początku istnienia „Cogito” przez 12 lat publikowała w nim artykuły, reportaże i wywiady. To w tym dwutygodniku przez blisko 7 lat ukazywały się jej felietony „Wzrockowisko”, przynosząc popularność wśród młodego pokolenia. Autorka powieści dla młodzieży „Klasa pani Czajki”, „LO-teria”, „Tropiciele”, „Dzika”, a także książek dla dorosłych „Czucie i Wiara, czyli warszawskie duchy”, „Kurs dziennikarstwa dla samouków”.