"Monografia Prawo bankowe jest pogłębionym wykładem z prawa bankowego, w którym wybrane są zasadnicze zagadnienia z prawa bankowego prywatnego i publicznego regulujące funkcjonowanie banków. Autorzy nie ulegli pokusie pisania o wszystkim powierzchownie, ale wybrali te tematy, które są trzonem regulacji bankowej. Umiejętnie podzielili i wyważyli proporcje między tematyką publicznoprawną i prywatnoprawną, które łącznie stanowią o istocie funkcjonowania systemu bankowego.
Oprócz klasycznych dotychczas czynności i umów bankowych (jak umowa o rachunku bankowym, rozliczenia pieniężne czy umowa kredytu bankowego), w sposób bardzo przejrzysty omówili różne rodzaje kart płatniczych, płatności internetowe, przelewy transgraniczne, transakcje SEPA czy umowy o outsourcing.
Zagadnienia tajemnicy bankowej autorzy umieścili w kontekście współczesnych wyzwań - tj. dostępu do informacji poufnych, przetwarzania danych dla różnych celów. Również analiza nadzoru bankowego, jego charakteru prawnego, ujęta jest w sposób funkcjonalny, a nie opisowy, wskazując na najważniejsze dzisiaj rodzaje ryzyka kredytowego, nadzór nad pochodzeniemi przepływem kapitału, przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz międzynarodowe aspekty nadzoru finansowego.
Książka ta stanowi kompendium wiedzy z zakresu prawa bankowego, doktryny i orzecznictwa, adekwatnej do współczesnych uwarunkowań funkcjonowania systemu bankowego."

Prof. UW dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz