Z powstaniem kaliskiego obrazu Å›w. Józefa wiąże siÄ™ niezwykÅ‚a historia. Niejaki Stobienia, zÅ‚ożony ciężkÄ… chorobÄ…, cierpiaÅ‚ bardzo i nie majÄ…c już żadnej nadziei, prosiÅ‚ Boga o zakoÅ„czenie cierpieÅ„. ZwróciÅ‚ siÄ™ do Å›w. Józefa, patrona dobrej Å›mierci. NastÄ™pnej nocy przyszedÅ‚ do niego sÄ™dziwy starzec, w którym mężczyzna rozpoznaÅ‚ wÅ‚aÅ›nie Å›w. Józefa. Przybysz powiedziaÅ‚ do chorego: "Wyzdrowiejesz, gdy każesz namalować́ obraz ÅšwiÄ™tej Rodziny z napisem «Idźcie do Józefa» i ofiarujesz go kolegiacie kaliskiej". Chory wypeÅ‚niÅ‚ ten nakaz. W chwili gdy ujrzaÅ‚ namalowany wizerunek i ucaÅ‚owaÅ‚ go, zostaÅ‚ caÅ‚kowicie uzdrowiony. Obraz umieszczono w kolegiacie, a przybywajÄ…cy do niej wierni doznawali od samego poczÄ…tku różnych Å‚ask i cudów za wstawiennictwem Å›w. Józefa.

Druga część Cudów Świętego Józefa zawiera ponad siedemdziesiąt świadectw i kilkadziesiąt podziękowań, w których wierni z całego kraju wyrazili wdzięczność za rozmaite cudowne wydarzenia, jakie spotkały ich dzięki wstawiennictwu oblubieńca Matki Bożej. Opisane historie pokazują, że nie ma takich trudności, z których Pan Bóg nie mógłby wyprowadzić człowieka.

Do świadectw i podziękowań dołączono także akty zawierzenia. Pozwalają one jeszcze wyraźniej dostrzec, jak wspaniałego orędownika otrzymali ludzie w osobie św. Józefa.