Odkrycia w fizyce, stały się permanentną motywacją do rozwoju i postępu technicznego, a wieloletnie badania i obserwacje pozwoliły na wykorzystanie tych osiągnięć w świecie medycyny. Istotnym problemem jest poznanie mechanizmów pozytywnego i negatywnego oddziaływania bodźców fizykalnych na organizm na poziomie molekularnym, dotyczących funkcji życiowych komórek, tkanek i narządów. Na obecnym etapie, jest to nadal często proces nie do końca wyjaśniony, będący w sferze badań i zbierania naukowych dowodów. Liczne obserwacje i doniesienia na przestrzeni dziejów, potwierdzają pozytywny wpływ odpowiednio dobranych i stosowanych energii na żywe organizmy.


Stąd umiejętne wykorzystanie bodźców fizykalnych naturalnie występujących w przyrodzie, a także obecnie sztucznie otrzymywanych za pomocą odpowiednich urządzeń i aparatury, przyczyniło się istotnie do poprawy osiąganych wyników leczenia. Brak odpowiedniej wiedzy z zakresu fizykoterapii, może tłumaczyć istniejącą ignorancję i lekceważenie tej formy terapii. Zalecana pacjentom fizykoterapia, bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego w zakresie wskazań, przeciwwskazań oraz technik wykonywania zabiegów powoduje, iż wspomagające działanie jakie ma ona pełnić nie zostaje osiągnięte, a podjęte nierozważne poczynania bywają niekiedy nawet szkodliwe.


Zebrana w publikacji wiedza, ma posłużyć studentom fizjoterapii, fizjoterapeutom i lekarzom w doborze oraz ordynowaniu najbardziej skutecznej terapii w określonej jednostce chorobowej. Fizykoterapia jest lekiem ponadczasowym, wspomaga proces leczenia, w którym zasadniczym postępowaniem jest odpowiednio dobrany ruch.