SYCHAR - to miasteczko położone w Samarii, obok którego przy studni Jakuba miała miejsce rozmowa Chrystusa z Samarytanką. Pan Jezus powiedział Samarytance prawdę o jej życiu i wskazał na Siebie jako źródło wody żywej.

ANNA JEDNA jest sakramentalną żoną, matką trojga dzieci, nauczycielką, prowadzi Ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR w Poznaniu. Będąc w trudnej kryzysowej sytuacji małżenskiej, dzieli się doświadczeniem mocy Bożej miłości i nadziei na uzdrowienie swojego małżeństwa. Daje także świadectwo nawrócenia - kształtowania w sobie postaw wiernej miłości, przebaczenia i osobistej wolności wynikającej z aktywnej współpracy z Jezusem-Bogiem, które pozwalają z nadzieją oczekiwać na powrót współmałżonka.

RECENZJA

Genialni wielcy pisarze fascynują niesamowitą akcją, fantastycznymi opisami, rewelacyjnymi kreacjami osób, barwnością języka. Wielcy twórcy zachwycają nas wymyśloną przez siebie... fikcją.

Książka „Ile jest warta twoja obrączka” Anny zachwyca... prawdą. W niej wszystko jest prawdziwe, bo wydarzyło się (i nadal się dzieje) naprawdę. Prawdziwe są opisywane sytuacje, prawdziwe reakcje ludzi, prawdziwe ich przemiany, prawdziwe i głębokie wybaczenie małżonkowi, który odszedł, prawdziwe czekanie – choćby na najmniej prawdopodobny – powrót współmałżonka, prawdziwe i szczere dostrzeżenie swego udziału w tragedii rozbicia rodziny, wreszcie prawdziwe nawrócenie i zaufanie Panu Bogu, że czemuś dobremu ma to wszystko służyć.

Książka mówi o nienaruszalnej (nawet odejściem współmałżonka) świętości sakramentalnego małżeństwa, o którego naprawę trzeba walczyć do końca życia, bez względu na nawet beznadziejne (patrząc po ludzku) okoliczności.

Powinni ją przeczytać wszyscy małżonkowie przeżywający kryzys małżeński, aby nabrać poczucia sensu walki o małżeństwo i ducha niezłomnej troski o przywrócenie jedności małżeńskiej.

Książkę powinny przeczytać też małżeństwa mające się dobrze oraz wszyscy przygotowujący się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego, by docenić zawczasu („przed szkodą”) rangę, świętości, sakramentalności, wierności i nierozerwalności małżeństwa.

Książkę tę powinni przeczytać również kapłani pracujący z małżeństwami i spowiednicy, by nigdy względy ludzkie nie przesłoniły im poczucia głębokiego sensu walki o ratowanie każdego małżeństwa sakramentalnego.

W dobie kryzysu małżeństwa, zwłaszcza sakramentalnego, książkę tę powinni przeczytać wszyscy ludzie wierzący, by w ich myśleniu, wyobrażeniach i tęsknotach małżeństwo było jedno, nierozerwalne, święte, sakramentalne, wierne, wyłączne i dozgonne.

Jacek Pulikowski