W niniejszej książce przedstawiono wszystkie istotne pojęcia podatku akcyzowego, który obowiązuje w naszym kraju na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. Przedmiotem syntetycznej analizy jest 65 pojęć tego podatku: ich przedstawienie odwołuje do prawa pozytywnego uregulowanego w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie, a także prawie UE. Uwzględniono również poglądy prawne, istotne dla zdefiniowania tych pojęć, które wynikają z judykatury krajowej i wspólnotowej, interpretacji urzędowych oraz Wiążących Informacji Akcyzowych. Najistotniejszą misją niniejszej książki jest sformułowanie autorskich definicji pojęć, które mają kluczowe znaczenie dla konstrukcji tego podatku, biorąc zwłaszcza pod uwagę, że mogą one – podobnie jak w przypadku innych podatków – ulegać częstym zmianom w przyszłości.

Autorzy niniejszej książki, będący pracownikami Instytut Studiów Podatkowych, specjalizują się w problematyce tego podatku, wykorzystali ćwierćwiecze doświadczeń praktycznych Instytutu, w tym dorobek piśmiennictwa publikowany głównie w „Biuletynie Instytutu” oraz w zwartych publikacjach, a zwłaszcza wydany i aktualizowany od kilkunastu lat komentarz do ustawy o tym podatku. Instytut jest również wydawcą jedynego w kraju wydanego w formie elektronicznej miesięcznika („Serwis Podatku Akcyzowego”), który poświęcony jest wyłącznie temu podatkowi.

Podatek ten bezspornie sprawia wiele trudności, z którego interpretacją i stosowaniem wiąże się istotne ryzyko podatkowe dla przedsiębiorców, doradców podatkowych oraz biur rachunkowych.

Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja przyczyni się do stabilizacji i przewidywalności jego praktyki judykacyjnej.

W pracy uwzględniono stan prawny na dzień 1 stycznia 2021 r. Wydawca oraz Autorzy będą wdzięczni za wszelkie uwagi Czytelników, zainteresowanych tą publikacją, która adresowana jest do podatników, prawników i organów skarbowych. Może również zainteresować studentów uczelni prawniczych i ekonomicznych, a zwłaszcza kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.