Nowa, odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja Pamiętnika z Powstania Warszawskiego! Pierwsza e-bookowa publikacja Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Książka pokazuje życie mieszkańców Warszawy podczas powstania. Jej opis jest bardzo indywidualny, wypełniony odwołaniami do czasów późniejszych, pozbawiony dat, dokumentów, elementów, które znamy z podręczników historii, ale uzupełniony o to, czego żaden podręcznik nie przekaże - własne przeżycia.

"Od placu Żelaznej Bramy, od placu Bankowego, od Elektoralnej, Chłodną po naszej stronie pod murem lecieli i  lecieli ludzie, kobiety, dzieci, wszyscy schyleni, szarzy, posypani czymś. Pamiętam, że zachodziło słońce. Paliło się. Ludzie lecieli i lecieli. Potokiem. Ze zbombardowanych domów."

Nowa edycja oparta jest na trzech źródłach, stanowi ich wypadkową.

  • Pierwsze źródło to wydanie trzecie Pamiętnika (PIW 1976), ostatnie czytane i poprawiane przez Autora.
  • Drugą podstawą jest maszynopis pierwszego wydania znajdujący się dziś w archiwum obecnego spadkobiercy spuścizny Białoszewskiego. Maszynopis zawiera wiele poprawek i skreśleń, przy czym nie wszystkie pochodzą od Autora. Wśród wprowadzonych zmian są skreślenia spowodowane względami ideologicznymi czy politycznymi, nie brakuje też korektur stylistycznych.
  • Trzecie źródło to autorskie nagranie niemal całego Pamiętnika przechowywane w archiwum Polskiego Radia. Niektóre ze zmian, jakich Białoszewski dokonywał w trakcie nagrania, jawią się jako szczególnie, z różnych względów, istotne i zostały uwzględnione w tej edycji.
Edycja z mapami Warszawy z czasów powstania. Jedna z nich pokazuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia.