Fascynująca opowieść o historii medycyny, a zarazem najbardziej kontrowersyjna książka Jürgena Thorwalda.

Autor z brutalna szczerością opisuje horror jaki poprzedzał rozwój współczesnej ginekologii. Niejednokrotnie przełamuje wstydliwe tabu i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice. Przedstawia sylwetki zarówno „rzeźników”, dążących do sławy po trupach swoich pacjentek, jak i tych lekarzy, którzy na przekór absurdom epoki w której żyli, starali się przynosić ulgę chorym kobietom.

Nowoczesne metody diagnostyczne i operacyjne w ginekologii zaczęto wprowadzać w IX i XX wieku. Zanim to nastąpiło, trwały eksperymenty „damskich rzeźników”, którzy prześcigali się kto szybciej wytnie macice, odbierze poród kleszczami, czy usunie torbiel. Brawurowe wyczyny ówczesnych lekarzy przysparzały im sławy i podziwu, ale najczęściej kończyły się zgonem „leczonych” kobiet.

Konserwatyści wołali, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii. I że badanie powinno być przyzwoite, więc lekarz nie powinien oglądać nagiej pacjentki. Prekursorom nowoczesnej diagnostyki nie było łatwo. Ci lekarze, którzy naprawdę chcieli pomóc chorym kobietom stawali się obiektem kpin, odbierano im prawo wykonywania zawodu, a nawet stawiano przed sądem.

Autor występuje przeciwko tym lekarzom, którzy nauki Kościoła i kulturowe tabu, stojące w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem, przedkładali nad dobro pacjentek. Pisze jednak również o tych, którzy uśmierzali ból porodowy, leczyli przetoki i nowotwory, zmniejszali śmiertelność rodzących, wymyślili cesarskie cięcie i badanie cytologiczne, uczyli się anatomii na sztucznych miednicach i macicach, i o tych, którym zawdzięczamy dziś pojawienie się całej gamy środków antykoncepcyjnych.

Thorwald w sposób barwny i intrygujący opisuje rozwój metod badań i narzędzi chirurgicznych, śledzi poszczególne przypadki medyczne pokazując sposoby dochodzenia do wiedzy, którą posiadają współcześni lekarze. Autor historię medycyny opisuje w sposób przystępny i zrozumiały dla laika, a zarazem porywający i przypominający powieść sensacyjną. Nic dziwnego, że jego książki doczekują się kolejnych przekładów na całym świecie, a pokolenia czytelników czytają te historie z wypiekami na twarzy.

 

Jürgen Thorwald (1915–2006) – niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny sądowej i II wojny światowej. Autor takich bestsellerów jak Stulecie chirurgów, Triumf chirurgów, Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga, Stulecie detektywów, Godzina detektywów, Pacjenci czy Męska plaga.