Pewnego niedzielnego poranka komisarz Gunnarstranda zostaje wezwany na miejsce okrutnego morderstwa. Ofiara, młoda dziewczyna, bawiła się poprzedniego wieczoru na imprezie zorganizowanej przez dyrekcję ośrodka dla narkomanów. Dawna podopieczna zakończyła leczenie i rozpoczynała właśnie nowe życie. Dlaczego musiała zginąć? Czy ciemna przeszłość Katrine jest kluczem do rozwiązania zagadki tej zbrodni? Komisarz Gunnarstranda i jego asystent Frank Frølich rozpoczynają żmudne śledztwo...

Dahlowi udało się połączyć pełną napięcia intrygę rodem z klasycznego kryminału z barwnym opisem współczesnych metod pracy policji. Mały złoty pierścionek to złożona i wciągająca powieść, w której zmieniające się tropy i wątki prowadzą do zaskakującego zakończenia. W 2000 roku została wyróżniona Nagroda Rivertona i uznana za najlepszy norweski kryminał roku. Nominowano ją również do Literackiej Nagrody Brage, nagrody Szklanego Klucza oraz do niemieckiej Nagrody im. Martina Becka.

"Poetycka i świetnie skomponowana powieść o zbrodni i mrocznych tajemnicach (...). Kjell Ola Dahl to znakomity obserwator - pozbawiony złudzeń i cierpliwie badający ludzką psychikę. Siła jego książek leży przede wszystkim w tym, jak do ukazania podstawowych instynktów wykorzystuje gatunki przynależące do kultury popularnej. Wszystkie jego powieści opowiadają o wchodzeniu w głąb pewnego środowiska lub w głąb człowieka. (...) Słowem, wybitna powieść kryminalna".

"Dagbladet"

"Mały złoty pierścionek ugruntowuje pozycję Kjella Oli Dahla jako najlepszego współczesnego autora kryminałów w Norwegii".

"Stavanger Aftenblad"

"Kjell Ola Dahl potrafi stworzyć doskonale przemyślaną, wciągając intrygę i żywe, realistyczne postaci. Łączy klasyczną 'dochodzeniówkę' ze współczesnymi elementami obyczajowymi i mistrzowskim językiem".

"Bärgslagsbladet"

"W najnowszej powieści Dahla zaangażowany komisarz Gunnarstranda i jego niefrasobliwy pomocnik Frank Frølich rozwiązują zagadkę morderstwa byłej narkomanki Katrine Bratterud. (...) Mimo że dysponują nowoczesnymi technikami kryminalistycznymi, polegają na staroświeckich metodach dochodzenia, zagłębiając się w zeznania i fakty, by odkryć prawdę w sieci kłamstwa".

"Publishers Weekly"

"Podobnie jak w poprzednich książkach Dahla mamy tu do czynienia z błyskotliwą syntezą klasycznego kryminału policyjnego i powieści obyczajowej. Obraz życia we współczesnej Norwegii nie służy wyłącznie jako tło - jest równie ciekawy jak fabuła, a złośliwe uwagi detektywów na temat absurdów i przewrażliwienia norweskiego społeczeństwa są cięte i autentycznie zabawne".

"The Independent"

"Przeczytałam wiele porywających, doskonale napisanych powieści kryminalnych, które często nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli nie są przekonujące, nie robią na mnie wrażenia. Ale kiedy opowiada historię, wierzę w każde jego słowo".

Karin Fossum