Publikacja opisuje kształtowany przez pedagogikę ignacjańską model wychowawcy. Pedagogika ta, odwołując się do Ćwiczeń duchownych, kreśli obraz wychowawcy. Jego charakterystyczną właściwością jest między innymi daleko idąca tolerancja, dzięki czemu w jezuickim systemie edukacji możliwe jest kształcenie zarówno osób pochodzących ze środowisk wierzących, jak i niewierzących. Założenie to wynika z inspirowanego Ćwiczeniami duchownymi rozumienia edukacji jako poszukiwania prawdy. Poszukiwanie to ma się dokonywać przede wszystkim w wymiarze naturalnym, a dopiero w drugiej kolejności w wymiarze religijnym (z recenzji prof. dr. hab. Zbigniewa Marka SJ)

Publikacja wypeÅ‚nia lukÄ™ w polskiej pedagogice chrzeÅ›cijaÅ„skiej, dotyczÄ…cej wychowawczego aspektu ignacjaÅ„skiego charyzmatu, a w szczególnoÅ›ci jej teoretycznego, systematycznego i metodologicznego opracowania. (…) Autorka podjęła naukowÄ… refleksjÄ™ nad aktualnoÅ›ciÄ… pedagogiki ignacjaÅ„skiej, która może pomóc współczesnym wychowawcom stawać siÄ™ bardziej skutecznymi w procesie wychowania, może pomóc w prowadzeniu mÅ‚odych ludzi ku lepszej jakoÅ›ci życia i dążeniu do doskonaÅ‚oÅ›ci swojego czÅ‚owieczeÅ„stwa (z recenzji ks. dr. hab. CzesÅ‚awa Kustry, prof. UMK)

Ewa Dybowska - doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Instytucie Nauk o Wychowaniu Akademii Ignatianum w Krakowie. Obszar zainteresowań: pedagogika ignacjańska, pedagogika rodziny, praca socjalna z rodziną oraz inspiracje pedagogiki ignacjańskiej w pracy socjalnej z rodziną. Autorka artykułów z zakresu pedagogiki ignacjańskiej oraz pracy z rodziną. Członek Zespołu Pedagogiki Chrześcijańskiej działającego pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego (PTP) Oddział Kraków.