Jedna z podstawowych zasad prawa pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przejawiania troski o potrzeby socjalne i bytowe pracowników. Obowiązek ten nie stanowi treści indywidualnego stosunku pracy, dlatego też Kodeks pracy nie przewiduje, aby tym obowiązkom odpowiadały określone uprawnienia poszczególnych pracowników.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instytucją prawną, która ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników, ich rodzin, a także emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodzin.
W komentarzu omówiono zasady gospodarowania funduszem, rozumiane jako tryb podejmowania decyzji w kwestii wydatkowania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz możliwości ograniczenia działalności socjalnej prowadzonej w zakładzie pracy. W publikacji zawarto informacje z zakresu prawa podatkowego dotyczące opodatkowania wypłacanych świadczeń, a także prawa zaliczenia odpisów do kosztów uzyskania przychodów. Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla pracodawców, pracowników i przedstawicieli związków zawodowych działających w zakładach pracy.
Komentarz oddaje stan prawny z 7 grudnia 2012 r.