Czym jest interpretacja Pisma Świętego?
Czym jest egzegeza talmudyczna?
Czym jest logika żydowska, logika Talmudu?

 
Logika Talmudu z filozoficznego punktu widzenia oferuje oryginalne podejÅ›cie do pragmatyki i prakseologii. W judaizmie antyplatoÅ„skie oraz niearystotelesowskie zaÅ‚ożenia sÄ… jasno wyrażone, zaÅ› Å›wiat naszej codziennej praktyki ma w nim znaczenie zasadnicze i rozumować wolno tylko w jego kontekÅ›cie.
Książka odwoÅ‚uje siÄ™ do judaistycznego zrozumienia logiki codziennej. Autor w niej rozważa żydowskÄ… logikÄ™ z punktu widzenia filozofii analitycznej i logiki symbolicznej. Pokazuje, że filozoficzne i logiczne idee Talmudu sÄ… dziÅ› naprawdÄ™ aktualne, w pewnym ujÄ™ciu zaÅ› mogÄ… odgrywać rolÄ™ popularnego wprowadzenia do czystej pragmatyki i teorii masowo równolegÅ‚ego rozumowania.
 
 
Talmud żydowski jest antycznym tekstem zawierajÄ…cym rozumowanie i argumentacjÄ™ w wielu obszarach takich, jak filozofia, psychologia, teologia, literatura czy prawo, które ujmuje w ramach specjalnego logicznego podejÅ›cia.Książka A. Schumanna jest bardzo wszechstronnÄ… analizÄ… wielu logicznych aspektów Talmudu. Traktuje zarówno o teologii, jak i o prawie żydowskim i odkrywa zachodzÄ…ce miÄ™dzy nimi interesujÄ…ce powiÄ…zania. Prowadzi pouczajÄ…cÄ…, wszechstronnÄ… formalnÄ… dyskusjÄ™ w odniesieniu do chrzeÅ›cijaÅ„skiej, Arystotelesowskiej i nie-Arystotelesowskiej hermeneutyki i logiki. Autor proponuje bardzo obszernÄ… i imponujÄ…cÄ… formalizacjÄ™ logicznÄ… judaistycznego rozumowania.

Rabbi dr Michael Abraham (רב ד"ר מיכאל אברהם), Bar-Ilan University’s Institute for Advanced Torah Studies, Izrael
 
Książka A. Schumanna jest wszechstronnym studium logiki talmudycznej, czyli schematów rozumowania w Talmudzie. Autor nie tylko rekonstruuje we wspóÅ‚czesnym jÄ™zyku korpus logiczny znajdujÄ…cy siÄ™ w Talmudzie, ale także dokonuje porównania jego otoczenia filozoficznego zarówno z myÅ›lÄ… greckÄ… jak i chrzeÅ›cijaÅ„skÄ….Analiza przedstawiona przez A. Schumanna pozwala lepiej zrozumieć kulturÄ™ duchowÄ… Å»ydów, dla której Talmud jest, obok Tory, podstawowym źródÅ‚em.

Prof. dr hab. Jan Woleński, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego