Peter Godwin wspomina swoje dzieciństwo i młodość, które wraz z rodzina spędził w Rodezji. Odtwarza swoje życie na tle krwawych wydarzeń, które doprowadziły do przemiany Rodezji z Republikę Zimbabwe.

Opowieść Godwina to opis chylącego się ku upadkowi brytyjskiego kolonializmu. „Mukiwa” to także pasjonująca podróż przez życie autora, którego dorastanie pokryło się z okresem kształtowania nowej afrykańskiej historii.

W 1964 roku sześcioletni Peter Godwin po raz pierwszy zdaje sobie sprawę, że Rodezję czekają wielkie zmiany. Jego sąsiad zostaje zamordowany, a wydarzenie to zwiastuje nadejście wojny. Urodzony w Harare autor rekonstruuje historię swojego życia począwszy od dzieciństwa spędzonego wśród białej klasy średniej i czarnoskórych pracowników domu, którzy wprowadzili go w magiczny świat kultury, religii i języka Afryki, poprzez pobyt w wojsku podczas wojny domowej, aż po karierę dziennikarza śledczego ujawniającego kulisy służby w afrykańskiej armii. Wszystko to kreśli na tle krwawej historii przemiany Rodezji w Republikę Zimbabwe.

 

Do 1980 roku Rodezją – dzisiejszym Zimbabwe – rządzili biali, chociaż nigdy nie stanowili więcej niż dwa procent mieszkańców. Peter Godwin opisuje ten świat poprzez swoje wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Jest to kraj zarazem bliski i ciepły, ale też okrutny i krwawy – bo to bardzo krwawa książka. Śmierć jest w tej historii zawsze obecna, ale autor traktuje ją z poruszającą oczywistością oraz spokojem, jak zwykły element krajobrazu. To fascynująca opowieść o kraju, którego już nie ma. - Adam Leszczyński

Wspomnienia Godwina to zarówno przerażająca opowieść przygodowa, jak i przejmujący obraz człowieka dręczonego gorzkimi dylematami moralnymi. - Graham Lord, „Daily Telegraph”

Wprawdzie świat białych chłopców i dziewcząt w kolonialnej Afryce zniknął, ale te piękne wspomnienia to świetny wkład w literaturę opowiadającą o tamtych czasach. - William Boyd, "Sunday Times"