Gdy się spotkali po raz pierwszy w latach 50., Ameryka wchodziła w złotą erę. Na przedmieściach wyrastały dzielnice identycznych domów. Zadbane jak z żurnala żony witały swoich wracających z pracy mężów schłodzonym dry martini. Kingsley opublikował swój szokujący raport, z którego jasno wynikało, że społeczeństwo nie jest tak purytańskie, jak się wszystkim wydawało.
Ona – Margaret Sanger, legendarna założycielka ruchu na rzecz kontroli urodzeń, a przede wszystkim jedna z najgłośniejszych orędowniczek przyjemności seksualnej. On – Gregory Pincus, naukowiec outsider, wydalony z Harvardu wizjoner zajmujący się badaniem rozmnażania ssaków. W ciągu kolejnej dekady dołączyli do nich także Katharine McCormick, arystokratka nonkonformistka, liderka ruchu walczącego o prawa kobiet i właścicielka odziedziczonej po mężu fortuny, a także charyzmatyczny lekarz ginekolog John Rock, który szyk hollywoodzkiego aktora filmowego łączył z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami, a głęboki katolicyzm z przekonaniem, że „wiara jest marną uczoną”.
Ta czwórka w ciągu dekady doprowadziła do jednego z najradykalniejszych przełomów społecznych – wynalazła pigułkę antykoncepcyjną i pozwoliła milionom kobiet na porzucenie roli opiekunki domowego ogniska, a przede wszystkim dała im możliwość ochrony zdrowia i samodzielnego podejmowania decyzji o życiu seksualnym. Dokonali tego pomimo oporu wpływowych instytucji, bez rządowych pieniędzy i bez szczególnego wsparcia ze strony koncernów farmaceutycznych.

„Barwnie napisana historia wynalazku, który na zawsze zmienił los kobiet, uwalniając nas od nieuchronności macierzyństwa. Ta książka sprawi, że poczujecie wdzięczność i sympatię dla grupki odważnych ekscentryków, którzy podjęli się tego wyzwania. Pozwoli też zrozumieć, dlaczego antykoncepcja hormonalna do dziś budzi taką wrogość tradycjonalistów. Pigułka to kobieca wolność i niezależność; pigułka to prawo do przyjemności” – Agnieszka Graff

„Fascynująca książka. Autor łączy historię medycyny z historią kultury, opowieść o rozwoju branży farmaceutycznej z opisem przemian politycznych, a całość uzupełnia anegdotami z życia wynalazców pigułki. Przemienia tym sposobem zapis dziejów rozwoju nauki w trzymającą w napięciu historię pełną barwnych bohaterów. To znakomita i wciągająca opowieść” – Alan W. Petrucelli, Examiner.com

„Kiedy ustawy i sądy grożą ograniczeniem dostępu do cudów nauki i odkryć medycyny, lektura tak olśniewającej i mistrzowskiej książki jak „Narodziny pigułki” jest absolutnie niezbędna” – Kate Manning, „The Washington Post”

„Jedną z największych zalet tej książki – osiągniętą dzięki świetnemu wyborowi głównych bohaterów – jest ukazanie tego, jak ciężko jest dokonać prawdziwych zmian w społeczeństwie” – Margaret Talbot, „The New Yorker”