Harry Potter jest fenomenem naszych czasów. Cyklem okrzykniętym panaceum na powszechny drastyczny spadek czytelnictwa, baśnią na miarę XXI wieku, największym marketingowym sukcesem w literaturze dziecięcej. Wokół niego trwają spory: o jego wartość literacką i wpływ na dzieci kłócą się czytelnicy, krytycy, badacze i duchowni. Czytają go dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi. Czym właściwie jest Harry Potter i czemu zawdzięcza swój sukces?

(...) jak wiele współczesnych powieści dla dzieci i młodzieży, cykl o Harrym Potterze cechuje się pomieszaniem gatunkowym. (...) Moim zdaniem w drugiej części cyklu, „Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic", widać wyraźnie znaczny wpływ powieści kryminalnej. Mimo że „Komnata Tajemnic" pozostaje przede wszystkim powieścią dla dzieci i młodzieży, osadzoną w konwencji łączącej elementy fantastyczne, baśniowe, przygodowe i szkolne, to niejako pod spodem kryje się sprawnie skonstruowany kryminał.

KATARZYNA HYLA - studentka anglistyki, sztuki pisania i polonistyki na Uniwersytecie Śląskim. Miłośniczka kotów, kryminałów i brytyjskiej literatury dziecięcej. Mieszka i studiuje w Katowicach.