Wiersze zebrane

1 opinia

Wydawca:

PIW

Format:

epub, mobi

KUP I POBIERZ

Format: epub, mobi

29,90

Najniższa cena z 30 dni: 22,72 zł 

Rumel to fenomen, Rumel to wskrzesiciel żywej mowy hibernującej w tradycjach literackich, zwłaszcza tych romantycznych oraz neoromantycznych. Parafrazując wersety XIX-wiecznej mowy poetyckiej, omija zawsze pułapki epigonizmu, jak gdyby twórczo przezwyciężając Bloomowski lęk przed wpływem. Jego wiersz Dramat to odpowiedź na konkretny wiersz Norwida pt. Specjalności, jego wiersz Pogrzeb pięciu poległych jest parafrazą Norwidowskiego Bema pamięci żałobnego-rapsodu przeniesionego w realia manifestacji warszawskich 1861. Trudno o większą intertekstualną samoświadomość. Wszystkiemu temu towarzyszy zaś hiper-kreacyjność manifestująca się zawsze prowokacyjną eksplozją sensu: w wierszu Czachowski historia sandomierskiego namiestnika powstania styczniowego opowiedziana zostaje językiem Leśmianowskiego wiersza W malinowym chruśniaku, w wierszu Pieśń z kolei Rumel wprowadza w tle patetycznej apostrofy nastrój Gołodomoru, ukraińskiego Wielkiego Głodu z lat 1932 – 1933.


Stykając się z wierszami Zygmunta Jana Rumla, nietrudno o wrażenie spotkania z fenomenem, być może nawet otarcia o samo-rodny geniusz liryczny. Intuicję tę potwierdzali za życia poety lub już po jego tragicznej śmierci Leopold Staff oraz Jarosław Iwaszkiewicz, od których zresztą Rumel wziął bardzo wiele. Od Staffa – jego Sny o potędze, wraz z nimi zaś (jak można było się spodziewać) poetycki nietzscheanizm. Od Jarosława Iwaszkiewicza natomiast – poetykę jego pierwszych tomów wierszy, zwłaszcza debiutanckich Oktostychów, w których duchu Rumel spisał zadedykowany swojej żonie wiersz o tytule Sawitri. To zaledwie początek… Ukształtowana już, dojrzała po-etyka Zygmunta Jana Rumla to – co dobitnie pokazują wiersze w niniejszym tomie – najpoważniejszy konkurent dla osławionej poetyki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.


Karol Samsel


Zygmunt Jan Rumel (1915 – 1943) – poeta, absolwent Liceum Krzemienieckiego, student polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, w lipcu 1939 roku uzyskał stopień kaprala podchorążego rezerwy. W trakcie wojny emisariusz Batalionów Chłopskich na Wołyń. Na początku roku 1943 otrzymał nominację na stanowisko dowódcy VIII okręgu Batalionów Chłopskich w Wołyniu, gdzie organizował bazy samoobrony i działania partyzanckie. Zginął najprawdopodobniej rozerwany końmi w okolicach wsi Kustycze przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) w nocy z 10 na 11 lipca.


Rok wydania2018
Liczba stron84
KategoriaPoezja
WydawcaPIW
ISBN-13978-83-06-03385-4
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

POLECAMY

Ciekawe propozycje

Spis treści

  

 

  

Ballada o ulicy Słupeckiej(A kiedy do Ciebie powiem…)

  

Rodowód

  

Czwarty wymiar

  

Litania kosmiczna

  

Poema

  

Szklanna góra

  

Więzień

  

O poetach

  

Utopia

  

Sen

  

(O! Nie pytajcie się, dlaczego…)

  

Dramat

  

Pogrzeb pięciu poległych

  

Sawitri

  

Drukarnia

  

Dziś

  

Pole

  

Maskarada

  

Dwie Matki

  

Obrazki jesienne

  

Wołyń

  

Zajazd

  

Werset

  

Moja chwila

  

Anioł czuwający

  

Do przyjaciół

  

O dniu i nocy ballada w pewnym nowym mieście

  

Step

  

Samotność

  

Na śmierć poety

  

Urywek poematu

  

Obelisk

  

Komentarz

  

Duch

  

Z poematu „Rok 1863”Czachowski

  

(Ty jesteś jak księżniczka nieznanego dworu…)

  

(Jak dziwna w tobie mieszka radość…)

  

List

  

Akwarelka

  

Godzina trwogi

  

Kolory duszy

  

(Takie dni płyną przy nas…)

  

Baśń

  

Słowa i śnieg

  

Poranek

  

Pieśń

  

Słowo

  

Jabłoń aksamitna

  

Przewodnica

  

Dumka

  

Bogurodzica

  

Żywe srebro

  

Kołysanka Ewy

  

Tobie, Ewka – a muzom…

  

Mój dom

  

Słowo zaczarowane

  

Kołysanka

  

Modlitwa

RozwińZwiń