Zdrowe włosy, piękne włosy. Poradnik trychologiczny - Aneta Wcisło - ebook

Zdrowe włosy, piękne włosy. Poradnik trychologiczny ebook

Aneta Wcisło

0,0
59,00 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Masz problem z włosami?

Witaj!

Nazywam się Aneta Wcisło i od 20 lat pracuję w branży beauty, początkowo jako fryzjer-stylista, również jako trycholog. Skąd pojawił się u mnie pomysł, aby zająć się tą dziedziną? W mojej codziennej pracy jako fryzjer zauważyłam, że moi klienci borykają się z różnymi problemami i schorzeniami skóry głowy, nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem itp. Dlatego też postanowiłam zgłębić wiedzęz zakresu trychologii, aby móc nieść pomoc wszystkim tym, którzy pragną mieć piękne i zdrowe włosy. E-book „Zdrowe włosy, piękne włosy. Poradnik trychologiczny”, który właśnie będziesz czytać, powstał z pasji do służenia wiedzą i doświadczeniem osobom skarżącym się na schorzenia i problemy skóry głowy oraz wspierania ich w walce o mocne, lśniące włosy. Do klientów staram się podchodzić indywidualnie i holistycznie, ponieważ wiem, że wiele objawów, z którymi do mnie przychodzą, to tylko sygnał, że wewnątrz organizmu dzieje się coś poważniejszego. Dbałość o piękny wygląd włosa zaczyna się u mnie zawsze od zadbania o jego cebulkę!

Mam nadzieję, że niniejszy e-book odpowie na wiele pytań i rozwieje wątpliwości, które krążą wokół trychologii, a także będzie inspiracją do naturalnej, mądrej pielęgnacji.

Zapraszam również na moją stronę www.wiecejwlosow.pl.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 57

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Copyright© 2021 Aneta Wcisło

Data wydania: 2021

Publikacja jest chroniona przepisami prawa autorskiego. Wykonanie kserokopii lub powielanie inną metodą oraz rozpowszechnianie bez zgody wydawcy w całości lub części jest zabronione i podlega odpowiedzialności karnej.

ISBN: 978-83-963141-0-9

Zdjęcia: prywatne archiwum autorki

Wstęp

Witaj!

Nazywam się Aneta Wcisło i od 20 lat pracuję w branży beauty, początkowo jako fryzjer-stylista, obecnie również jako trycholog.

Skąd pojawił się u mnie pomysł, aby zająć się tą dziedziną? W mojej codziennej pracy jako fryzjer zauważyłam, że moi klienci borykają się z różnymi problemami i schorzeniami skóry głowy, nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem itp. Dlatego też postanowiłam zgłębić wiedzę z zakresu trychologii, aby móc nieść pomoc wszystkim tym, którzy pragną mieć piękne i zdrowe włosy.

E-book „Zdrowe włosy, piękne włosy. Poradnik trychologiczny”, który właśnie czytasz, powstał z pasji do służenia wiedzą i doświadczeniem osobom skarżącym się na schorzenia i problemy skóry głowy oraz wspierania ich w walce o mocne, lśniące włosy. Do klientów staram się podchodzić indywidualnie i holistycznie, ponieważ wiem, że wiele objawów, z którymi do mnie przychodzą, to tylko sygnał, że wewnątrz organizmu dzieje się coś poważniejszego. Dbałość o piękny wygląd włosa zaczyna się u mnie zawsze od zadbania o jego cebulkę!

Mam nadzieję, że niniejszy e-book odpowie na wiele pytań i rozwieje wątpliwości, które krążą wokół trychologii, a także będzie inspiracją do naturalnej, mądrej pielęgnacji.

Zapraszam również na moją stronę www.wiecejwlosow.pl.

Miłej lektury!

Aneta Wcisło

CZĘŚĆ 1: Wizyta u trychologa, czyli od czego rozpocząć przygodę z pięknymi włosami i zdrową skórą głowy?

Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia to dziedzina, która zajmuje się problemami związanymi ze skórą głowy i włosami. Natomiast trycholog jest przede wszystkim specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem chorób skóry głowy i włosów, leczeniem skutków różnych schorzeń oraz przywracaniem równowagi skórze głowy. 

Trychologia jest dziedziną z pogranicza medycyny, kosmetologii i fryzjerstwa. Warto wiedzieć, że trycholodzy rozwiązują skutki problemów, z jakimi borykają się klienci, natomiast przyczyny badają lekarze, tacy jak endokrynolog, ginekolog, dermatolog oraz dietetycy. Trycholodzy, przy współpracy ze specjalistami, mogą osiągnąć znakomite efekty w odzyskaniu zdrowej skóry głowy i włosów u swoich klientów. Najcięższymi schorzeniami, z jakimi klienci przychodzą do salonów trychologicznych, są:

• wypadanie włosów,

•mocne przerzedzenia,

•łysienia plackowate,

•łysienia poporodowe,

•łojotokowe zapalenie skóry,

•sucha skóra głowy,

•łupież,

•zmiany łuszczycowe.

Badanie trychologiczne dzieli się na dwie części. Pierwsza część to badanie za pomocą trychoskopu, czyli kamery trychoskopowej. Trycholog, za pomocą mikrokamery, ogląda skórę głowy i włosy na monitorze komputera i diagnozuje schorzenie, z jakim boryka się klient, po czym dobiera mu odpowiednie kosmetyki. Druga część polega na bardzo dokładnym wywiadzie przeprowadzonym z klientem, po którym trycholog może skierować na odpowiednie badania, w celu znalezienia przyczyny problemu. Należy pamiętać, że aby włosy były zdrowe i piękne, zdrowa musi być przede wszystkim skóra głowy! Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza.

W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest tak naprawdę zdrowa skóra głowy. Otóż jest to idealne podłoże dla nowego, rosnącego dopiero włosa. Kiedy na skórze pojawiają się różne zmiany, takie, jak np. te wcześniej wymienione (łupież, łojotok, łuszczyca, atopia i inne odmiany łysienia), dochodzi przede wszystkim do zaburzenia równowagi skóry głowy, co doprowadza nie tylko do różnych stanów zapalnych, ale również do zaburzeń mieszków włosowych i złej kondycji łodygi włosa. Dlatego tak ważne jest, aby świadomie dobrać odpowiednią pielęgnację do skóry głowy i włosów. Niektóre zabiegi pielęgnacyjne muszą być przeprowadzone w gabinetach trychologicznych, inne natomiast można wykonywać samodzielnie w domu.

Badania, biorezonans i analiza pierwiastkowa włosa. Czyli co może zlecić trycholog?

Badaniami, jakie należy zrobić przy wypadaniu włosów i innych problemach, są przede wszystkim:

•morfologia z rozmazem,

•badanie ogólne moczu,

•OB,

•żelazo,

•ferrytyna,

•lipidogram,

•próby wątrobowe,

•witamina D3,

•witamina B12,

•elektrolity,

•TSH,

•FT 3,

•FT 4,

•antyciała: anty TPO i anty TG, czyli przeciwciała tarczycowe,

•USG tarczycy,

•hormony żeńskie (jak: progesteron, prolaktyna z krzywą cukrową, czyli glukoza),

•testosteron (żeby wykluczyć męskie hormony – jest to jest bardzo ważne przy łysieniu androgenowym),

•kortyzol, czyli hormon stresu.

Te badania są podstawowymi badaniami, które przeprowadza się po to, by wykluczyć przyczynę wypadania włosów od wewnątrz. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie znajdziemy przyczyny, a będziemy reagować tylko zewnętrznie, czyli eliminować skutki, to nie uzyskamy zadowalających efektów. Dlaczego? Ponieważ będziemy „doposażać” włos z zewnątrz i stymulować porost, a od wewnątrz stan zapalny będzie to niwelował. Dlatego tak ważne jest zrobienie dokładnych badań i wyeliminowanie przyczyny, która tkwi w naszym organizmie, aby poprawić jakość i kondycję naszej skóry oraz włosów.

Kolejnym ważnym badaniem są biorezonans i analiza pierwiastkowa włosa. Czym dokładnie są? Biorezonans to badanie bezinwazyjne, a więc niebolesne. Jego zadaniem jest przede wszystkim wykrycie pasożytów i metali ciężkich w naszym organizmie, czyli inaczej patogenów, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki temu możemy wykryć różne schorzenia.

Biorezonans nie jest metodą popularną w Polsce, nie jest również zalecany przez lekarzy, którzy podchodzą do niego sceptycznie. Jako trycholog, osobiście uważam je jednak za badanie rewelacyjne. W mojej praktyce niejednokrotnie zdarzało się, że klientki, które przychodziły z dobrymi wynikami krwi, nadal czuły się źle, o czym świadczył również stan ich włosów. Po badaniu biorezonansem byłam w stanie odkryć, co mogło być przyczyną złego samopoczucia, np. poprzez zdiagnozowanie obecności grzybów, pleśni, pasożytów i metali ciężkich.

Badanie biorezonansowe odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, które wykazuje nam obecność danego patogenu. Mówiąc obrazowo, jeśli przy danej częstotliwości urządzenie nie rezonuje (nie wpada w drgania), to jest to równoznaczne z tym, że w naszym ciele nie ma danego pasożyta. Drgania na różnych częstotliwościach świadczą np. o zakwaszeniu czy zarobaczeniu organizmu.

Poprzez pasożyty, grzyby, drobnoustroje i pleśnie, nasz organizm jest niesamowicie mocno zakwaszony, zanieczyszczony i wysyła nam duże sygnały w postaci różnych problemów skórnych. Dochodzi do różnych wykwitów, stanów zapalnych, ognisk złuszczających. Może się to wiązać z bardzo dużą utratą włosów, przetłuszczaniem skóry, łupieżem, z różnymi keratozami skóry. Często może dochodzić również do zmian grzybiczych na skórze głowy. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć przyczynę w organizmie i zniwelować problemy, które mogą uszkadzać i niszczyć nasz układ odpornościowy. Chodzi tutaj głównie o nasze jelita, bo jak wiemy, jelita są tzw. „drugim mózgiem” i to właśnie w nich wszystko się zaczyna. Jeżeli jelita nie są oczyszczane, nie mają odpowiedniej flory bakteryjnej, to wszystko, co będziemy zażywać czy spożywać, nie będzie odpowiednio trawione.

Problemy, z którymi boryka się wiele osób, to nie tylko same grzyby i pasożyty, ale również metale ciężkie, takie jak: nikiel, ołów, rtęć. Warto wiedzieć, że wyeliminowanie np. niklu z organizmu, który stanowi niesamowitą pożywkę dla drobnoustrojów, zdecydowanie przyspiesza leczenie.

Co możemy zrobić, jeśli biorezonans wykazał obecność patogenów? Przede wszystkim przeprowadzić odpowiedni detoks organizmu, czyli oczyszczenie w taki sposób, aby go dotlenić, odżywić i wzmocnić. Jest to proces, który musi trwać od 3 do 6 miesięcy – tak, aby produkty, w które chcemy doposażyć organizm, odpowiednio się wchłaniały.

Dlaczego to jest tak istotne? Ponieważ jeśli mamy problemy ze skórą głowy czy wypadaniem włosów, a przy tym mamy nieoczyszczony organizm, nie ma mowy o odpowiednim wchłanianiu przyjmowanych makro- i mikroelementów. Mówiąc inaczej, jeżeli nasze jelita nie pracują w odpowiedni sposób, czyli nie mają odpowiedniej flory bakteryjnej, i jeżeli nasz organizm jest mocno zakwaszony, to wszystko, co zażywamy, automatycznie nie jest wchłaniane i nie doposaża naszego organizmu w takim stopniu, w jakim byśmy chcieli.

Następnym badaniem, które może zaproponować trycholog, jestanaliza pierwiastkowa włosa. Zalecana jest ona przede wszystkim w okresie, kiedy możemy mieć bardzo duże niedobory mikroelementów. Przeznaczona jest zwłaszcza dla osób:

•o zaniżonej odporności,

•z problemami z kondycją fizyczną czy psychiczną,

•cierpiących na