Motywacja do zmiany zachowań ryzykownych w chorobie

Autor: Jolanta Życińska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Oszczędzasz: 19%

O tym, że zagrożenie wystąpieniem choroby i jej powikłań nie jest wystarczającym powodem wykonywania zaleceń lekarskich, przekonał się w już latach 50. ubiegłego wieku rząd Stanów Zjednoczonych, gdy Amerykanie nie korzystali z darmowych szczepień ochronnych przeciwko chorobie Heinego-Medina. Podobnie diagnoza choroby przewlekłej i jej powikłań nie jest dla pacjentów wystarczającym powodem zmiany wysokotłuszczowej diety, siedzącego trybu życia czy rzucenia palenia. Wymienione zachowania ryzykowne są przyczyną wzrostu zapadalności na choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego i cukrzycę, które są odpowiedzialne za blisko 70% zgonów, w tym także te przedwczesne. Obecnie, tak jak ponad sześć dekad temu, wyjaśnienia problemu niestosowania się do zaleceń lekarskich poszukuje się na gruncie teorii i praktyki psychologicznej.


Celem publikacji Jolanty Życińskiej jest zbudowanie modelu integrującego dominujące podejścia teoretyczne dotyczące motywowania do zmiany zachowań ryzykownych. Pierwsze z nich to teoria społeczno-poznawcza Alberta Bandury oraz jej rozwinięcie – procesualny model działań zdrowotnych Ralfa Schwarzera. Drugie ujęcie to teoria autodeterminacji Edwarda L. Deciego i Richarda M. Ryana. Wybór tych podejść został dokonany nie tylko ze względu na bogatą dokumentację empiryczną o uniwersalnym charakterze, lecz także z uwagi na ich zastosowanie w pracy z pacjentami chorymi przewlekle.


W publikacji omówiono wytyczne dotyczące zmiany zachowań ryzykownych w chorobie, w tym korzyści płynące z ich stosowania przez pacjentów. Oprócz czynników motywacyjnych, analizie poddano takie uwarunkowania zmiany zachowań ryzykownych jak status socjoekonomiczny, rodzaj choroby przewlekłej oraz depresja. W drugiej części publikacji przedstawiono wyniki badań weryfikujących model zintegrowany w dwóch grupach pacjentów: po ostrym zespole wieńcowym oraz chorych z cukrzycą typu 2.

Najlepsza cena: Sensus
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 25,26

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
25,26 zł sensus.pl
mobi epub
od 22,73 zł
(dla stałych klientów)
25,26 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26,35 zł vagabook.pl
mobi epub
28,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
28,52 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  18,60 zł
w programie Nexto Premium
31,00 zł nexto.pl
mobi epub
21,00 zł
(z kodem prom.)
31,00 zł woblink.pl
mobi epub
31,00 zł virtualo.pl
mobi epub
31,00 zł litres.pl
mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
31,00 zł ibuk.pl
mobi epub
31,00 zł publio.pl
mobi
27,90 zł zinamon.pl
epub
27,90 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Motywacja do zmiany zachowań ryzykownych w chorobie"