Podręcznik ten przeznaczony jest dla osób, które zamierzają przyswoić sobie podstawowe wiadomości z dziedziny logiki formalnej, a nadto dowiedzieć się, jaki wkład wnosi ta dyscyplina do współczesnej wiedzy o języku. Wykład zagadnień i metod logiki nie różni się tu istotnie od ujęć stosowanych w innych elementarnych podręcznikach. Sposób natomiast, w jaki przedstawiono związki między logiką formalną i językoznawstwem teoretycznym, a także rozwiązania niektórych problemów logicznych, z jakimi musi się uporać opis języka naturalnego, wyrażają stanowisko autorki w tych dyskusyjnych kwestiach. Różni się ono w pewnych punktach nie tylko od poglądów większości językoznawców, lecz także od rozwiązań preferowanych przez wielu logików. Różnice te sygnalizuje ona w odpowiednich miejscach tekstu, nie referuje jednak szczegółowo odmiennych stanowisk w poruszanych sprawach.

Książka omawia:

* logiczne własności zdań,

* rachunek zdań,

* rachunek kwantyfikatorów,

* granice logiki – język a komunikacja,

* rachunek zbiorów i relacji.

Nowe, rozszerzone wydanie opisuje aktualną w ostatnich dziesięcioleciach problematykę granic logiki i jej rolę w komunikowaniu się:

* języki naturalne i sztuczne,

* pytania, rozkazy, oceny,

* nieekstensjonalność,

* wieloznaczność,

* okazjonalność,

* implikatury konwersacyjne,

* interpretacja a znaczenie językowe,

* antynomia kłamcy,

* problem poprawności wnioskowania.

Mimo, iż semantyka rachunku kwantyfikatorów została wyrażona w terminach struktury, nie zaś w terminach modeli, stosunkowo często używa się tu podstawowych pojęć teorii zbiorów i relacji. Czytelnik nie znający tych pojęć teoriomnogościowych znajdzie ich wyjaśnienie w dołączonym na końcu Dodatku.

Książka polecana studentom nauk humanistycznych i społecznych na zajęcia z logiki.

Nieodłączną częścią tego podręcznika są Ćwiczenia z logiki, zawierające wybór zadań, których samodzielne rozwiązywanie pozwoli czytelnikowi utrwalić znajomość przedstawionych tu zagadnień i rozwinąć umiejętność praktycznego korzystania z aparatu pojęciowego i metod logiki.