ISBN:9788306034349

Apacze

Autor: Edwin Sweeney

Wydawnictwo: PIW

 

 

„Najpiękniejszy Indianin, jakiego kiedykolwiek widziano, mierzył metr osiemdziesiąt, był prosty jak strzała, zbudowany tak doskonale, jak to jest tylko możliwe”. Opis ten nie jest wytworem fantazji powieściopisarza, lecz jednym z licznych świadectw zostawionych przez Amerykanów, którzy zetknęli się z Cochise’em, wodzem Apaczów Chiricahua, zaliczanym do grona najważniejszych przywódców indiańskich.

Edwin Sweeney, opierając się na niezwykle bogatej palecie amerykańskich i meksykańskich materiałów archiwalnych, wspomnień i relacji, ukazuje dramatyczną walkę Apaczów pod wodzą Cochise’a − człowieka ujmującego, o nieprzeciętnej inteligencji i charyzmie, który przez kilka dziesięcioleci odpierał ataki nowoczesnych armii, ścierał się z ochotnikami i łowcami skalpów, próbując obronić tradycyjny tryb życia Indian. Gdy nierówna wojna zaczęła grozić eksterminacją jego ludu, zgodził się na zawarcie pokoju i założył rezerwat na własnych warunkach − prawdziwą enklawę na terytorium Stanów Zjednoczonych, wyjętą spod wojskowego nadzoru.

Książka napisana z werwą, ze szczyptą humoru, daleka od łatwych osądów, obala liczne mity i przekłamania narosłe wokół Apaczów i ich wodzów − Cochise’a, Mangasa Coloradas czy Geronima. Oprócz nich autor ze znawstwem i starannością kreśli sylwetki pionierów Arizony, wojskowych, handlarzy, łowców nagród, opisuje starcia i potyczki godne westernów, ani na moment jednak nie wychodząc poza ramy warsztatu naukowego. Apacze to tragiczna historia ludu, który musiał się ugiąć, lecz jego opór przeszedł do historii.

Edwin R. Sweeney (ur. 1950), niezależny naukowiec, jeden z najwybitniejszych badaczy dziejów Apaczów. Jest także autorem tytułów From Cochise to Geronimo: The Chiricahua Apaches, 1874-1886 oraz Mangas Coloradas: Chief of the Chiricahua Apaches, opublikowanych przez University of Oklahoma Press.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.24 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 44.05 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
44.05 zł gandalf.com.pl
mobi epub
45.59 zł ibuk.pl
mobi epub
  30.73 zł
w programie Nexto Premium
47.63 zł nexto.pl
mobi epub
48.66 zł swiatebookow.pl
mobi epub
od 45.90 zł
(dla stałych klientów)
51.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub
51.22 zł virtualo.pl
mobi epub
51.22 zł empik.pl
mobi epub
51.22 zł publio.pl

E-booki podobne do "Apacze"