Tak. Wyjadacze

Autor: Thomas Bernhard

Wydawnictwo: Czytelnik

Oszczędzasz: 19%

Tytułowe „Tak” jest ostatnim słowem znakomitego opowiadania Thomasa Bernharda, a zarazem odpowiedzią udzieloną narratorowi przez przyjaciółkę, Persjankę, na pytanie, czy kiedyś popełni samobójstwo. Jej towarzystwo i empatia początkowo koiły go, gdy sam próbował wydobyć się z depresji i izolacji. Jednak wkrótce zaczyna mu ciążyć fatalizm kobiety, niezdolnej do jakiejkolwiek zmiany własnego życia. Decyduje się więc przerwać platoniczny związek. Po jakimś czasie z notki w gazecie dowiaduje się o jej samobójstwie.
Bernhard z wyjątkową empatią opisuje stany psychiczne głównych bohaterów i ich intuicyjne porozumienie. Ta historia ma wiele realnych odniesień. Zarówno Persjanka jak i handlarz nieruchomości, u którego narrator ją spotyka, to osoby należące do kręgu bliskich przyjaciół Bernharda.
„Wyjadacze” to tragikomiczna opowieść o starzejącym się uczonym, który pod koniec życia daremnie próbuje zrealizować szalony projekt naukowy. Podobnie jak Konrad w „Kalkwerku”, bohater „Wyjadaczy”, Koller, chce zgłębić tajemnicę wszechświata poprzez studium naukowe – w jego przypadku dotyczy ono ludzkiej fizjonomii. Nagłe wspomnienie czterech znajomych, z którymi swego czasu posilał się w najtańszej wiedeńskiej jadłodajni, pozwala mu napisać cztery rozdziały rozprawy. Zanim uda mu się przejść do piątego, decydującego rozdziału, spada jednak ze schodów i ginie. To opowiadanie można odczytać również jako parodię romantycznych wyobrażeń o geniuszu…

Najlepsza cena: Świat Ebooków
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 23,71

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23,71 zł swiatebookow.pl
mobi epub
24,29 zł woblink.pl
mobi epub
24,49 zł gandalf.com.pl
mobi epub
24,64 zł empik.pl
mobi epub
od 22,39 zł
(dla stałych klientów)
24,88 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26,34 zł ravelo.pl
mobi epub
26,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
27,81 zł ibuk.pl
mobi epub
  17,56 zł
w programie Nexto Premium
27,81 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
29,27 zł legimi.com
mobi epub
29,27 zł publio.pl
mobi epub
29,27 zł virtualo.pl
mobi
26,30 zł zinamon.pl
epub
26,30 zł zinamon.pl

Thomas Bernhard - inne e-booki

E-booki podobne do "Tak. Wyjadacze"