Tak. Wyjadacze

Autor: Thomas Bernhard

Wydawnictwo: Czytelnik

Oszczędzasz: 35%

Tytułowe „Tak” jest ostatnim słowem znakomitego opowiadania Thomasa Bernharda, a zarazem odpowiedzią udzieloną narratorowi przez przyjaciółkę, Persjankę, na pytanie, czy kiedyś popełni samobójstwo. Jej towarzystwo i empatia początkowo koiły go, gdy sam próbował wydobyć się z depresji i izolacji. Jednak wkrótce zaczyna mu ciążyć fatalizm kobiety, niezdolnej do jakiejkolwiek zmiany własnego życia. Decyduje się więc przerwać platoniczny związek. Po jakimś czasie z notki w gazecie dowiaduje się o jej samobójstwie.
Bernhard z wyjątkową empatią opisuje stany psychiczne głównych bohaterów i ich intuicyjne porozumienie. Ta historia ma wiele realnych odniesień. Zarówno Persjanka jak i handlarz nieruchomości, u którego narrator ją spotyka, to osoby należące do kręgu bliskich przyjaciół Bernharda.
„Wyjadacze” to tragikomiczna opowieść o starzejącym się uczonym, który pod koniec życia daremnie próbuje zrealizować szalony projekt naukowy. Podobnie jak Konrad w „Kalkwerku”, bohater „Wyjadaczy”, Koller, chce zgłębić tajemnicę wszechświata poprzez studium naukowe – w jego przypadku dotyczy ono ludzkiej fizjonomii. Nagłe wspomnienie czterech znajomych, z którymi swego czasu posilał się w najtańszej wiedeńskiej jadłodajni, pozwala mu napisać cztery rozdziały rozprawy. Zanim uda mu się przejść do piątego, decydującego rozdziału, spada jednak ze schodów i ginie. To opowiadanie można odczytać również jako parodię romantycznych wyobrażeń o geniuszu…

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 19,10

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
19,10 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
23,41 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
24,49 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
od 22,39 zł
(dla stałych klientów)
24,88 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
26,50 zł swiatksiazki.pl
bez DRM mobi epub
27,81 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
  17,56 zł
w programie Nexto Premium
27,81 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
19,27 zł
(z kodem prom.)
29,27 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
29,27 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
29,27 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
29,27 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
29,27 zł publio.pl
bez DRM mobi
26,30 zł zinamon.pl
bez DRM epub
26,30 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Tak. Wyjadacze"