Na kartach Młodzieży PRL autorka opowiada o tym, jak żyła młodzież w latach 1949–1980, o dojrzewaniu, pracy i zabawie w PRL-u. Książka pod wieloma względami burzy stereotypowy obraz lat komunizmu budowany przez media zwłaszcza w ostatnich latach.

Książka jest napisana prostym i jasnym językiem, może być traktowana jako popularny podręcznik najnowszej historii Polski, widzianej zarówno od strony najważniejszych faktów, jak i obyczajów. O wyjątkowym charakterze Młodzieży PRL stanowi podwójna perspektywa autorki, która z jednej strony jest uczestnikiem tych lat powojennej historii, a z drugiej mówi o nich jako socjolog.

Jest to książka o młodzieży skierowana nie tylko do młodzieży […] historia żywa i fascynująca.

(fragment recenzji prof. Piotra Sztompki)

Hanna Świda–Ziemba – socjolog i pedagog, autorytet w dziedzinie badań nad młodzieżą i niekwestionowany autorytet moralny. Aktywnie uczestniczyła w działaniach opozycji antykomunistycznej. W latach 1991–1993 była sędzią Trybunału Stanu. Komentuje i ocenia aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w kraju. Wykłada w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Autorka . Człowiek wewnętrznie zniewolony, Obraz świata i bycia w świecie. Z badań młodzieży licealnej, Urwany lot, Młodzi w nowym świecie.