Zdrowa, prosta i pyszna

Dieta naszych paleolitycznych przodków zwana Paleo Dietą - zdobywa coraz więcej amatorów.

W Stanach Zjednoczonych słowo "Paleo" weszło do kultury masowej. Dieta zdobyła popularność nie tylko u zwolenników odchudzania, ale i sportowców oraz lekarzy, a także dietetyków, którzy zaakceptowali ją ze względu na jej szeroki wpływ terapeutyczny. Istnieje bardzo niewiele chorób przewlekłych, które nie reagują pozytywnie na "dietę przodków". Wyjątkowość paleo diety polega również na tym, że nie wymyślił jej żaden śmiertelnik. Do diety tej gatunek ludzki jest przystosowany genetycznie. To sposób odżywiania naszych przodków, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Sposobu odżywiania naszych przodków nie skomplikowały jeszcze wtedy rolnictwo, hodowla zwierząt, technologia i metody przetwarzania żywności. Tak jak wówczas, tak i dzisiaj najlepszym zdrowiem cieszymy się, gdy jemy chude mięso, owoce morza, świeże owoce i warzywa – kosztem zbóż, nabiału, rafinowanego cukru, rafinowanych olejów i przetworzonej żywności. Paleolityczni łowcy-zbieracze byli średnio o 10 do 15 cm wyżsi niż starożytni rolnicy, mieli mocniejsze kości, zdrowsze uzębienie i, pomijając wypadki wynikające z ich niebezpiecznego trybu życia, również żyli dłużej. Myśliwi-zbieracze nie byli grubi i mieli bardzo niski wskaźnik zachorowalności na takie schorzenia z grupy choroby systemu odpornościowego, jak artretyzm czy cukrzyca.

Dr Loren Cordain – profesor Colorado State University, ekspert w dziedzinie diety paleolitycznej, to jedna z największych sław nauki w dziedzinie badania diety naszych pra-przodków, a jego Dieta paleo to raczej sposób życia niż seria nakazów i zakazów dotyczących jedzenia. Dietetycy promujący dietę paleo namawiają do porzucenia sal gimnastycznych i siłowni na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie i górskie wycieczki to idealne przykłady - to właśnie robili nasi przodkowie! A co się jada w stylu paleo? Paleo dieta zawiera produkty, które ludzie mogli upolować: mięso, ryby, owoce morza oraz produkty, które mogą być uzyskane od zwierząt lub z ziemi: jajka, owoce, orzechy, nasiona, warzywa, grzyby, miód, zioła i przyprawy. Zaleca się jeść tylko to najchudsze mięso, bez jakichkolwiek dodatków oraz dziczyznę, ponieważ w tamtych czasach ludzie nie hodowali jeszcze zwierząt domowych. Zalecane jest również jedzenie wątróbek, żołądków, płucek, ponieważ zawierają dużo witamin z grupy B.

W książce znajduje się ponad 100 przepisów i sześciotygodniowe plany żywieniowe, które mogą pomóc każdemu w trudnych początkach po przejściu na dietę.

Dr Loren Cordain – profesor Colorado State University, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Żywieniowych, Amerykańskiego Instytutu Żywienia i Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego. To jedna z największych sław nauki w dziedzinie badania diety naszych pra-przodków. Uważany za największego w świecie eksperta w dziedzinie diety paleolitycznej. Często podróżuje po Ameryce (i świecie) z wykładami. Program telewizyjny na podstawie książki Paleo dieta jest emitowany przez NBC Dateline.

Wiele naszych dzisiejszych problemów ze zdrowiem jest bezpośrednim wynikiem tego, co jemy i z czego rezygnujemy. Moja książka wykaże, gdzie popełniliśmy błąd — w jaki sposób standardowa dieta, a nawet tak zwane zdrowe diety, sieją spustoszenie w naszych paleolitycznych organizmach (paleolit — starsza epoka kamienia). Pokaże też, jak można schudnąć oraz odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, odżywiając się tak jak nasi przodkowie — łowcy-zbieracze, czyli tak, jak chciała natura. Powód powstania tej książki jest bardzo prosty: dieta paleo jest jedynym sposobem odżywiania, który idealnie koresponduje z naszym materiałem genetycznym. Zaledwie 2,5 miliona lat temu wszystkie istoty ludzkie na Ziemi odżywiały się w ten sposób. Jest to metoda odżywiania, do której wszyscy jesteśmy stworzeni; jest to też dieta na całe życie, która normalizuje wagę i poprawia stan zdrowia.

Dr Loren Cordain Dieta paleo

Ogólne zasady diety paleo:

Dieta paleo pozwala wrócić do sposobu odżywiania się, do którego jesteśmy genetycznie przystosowani. Będziemy jeść tak jak wszyscy na tej planecie jeszcze zaledwie 333 generacje temu. To sposób odżywiania, o którym współczesny świat całkiem zapomniał.

Dieta paleo jest dziecinnie prosta. Oto zasady ogólne:

Można jeść:

• Wszystkie chude mięsa, ryby i owoce morza,

• Wszystkie owoce i niezawierające skrobi warzywa,

Nie można jeść:

• Zbóż,

• Roślin strączkowych,

• Nabiału,

• Produktów przetworzonych (gotowych).

Dieta paleo nie jest dietą beztłuszczową, ale pozostaje wolna od „złego tłuszczu”. Zawiera niewiele zarastających tętnice tłuszczów, które występują w typowej zachodniej diecie, za to dużo białka niskotłuszczowego i dobrych tłuszczów — jak te, które występują w łososiu i innych rybach zimnowodnych, podobnie jak w orzechach i oliwie. Nie jest to również dieta fanatycznie restrykcyjna. Przestrzeganie diety ułatwia podział na trzy poziomy. Każdy z nich zawiera ograniczoną liczbę „posiłków otwartych”, w ramach których można jeść to, co się lubi. Jeśli ktoś ma ochotę od czasu do czasu napić się wina lub piwa, to w porządku — może. Ponieważ dieta paleo to program na całe życie — a nie doraźna dieta odchudzająca — jest na tyle elastyczna, że przyjmie małe oszustwa i własną kreatywność.

Wkrótce po rozpoczęciu diety apetyt zmniejszy się, a metabolizm przyspieszy. To oznacza, że chudnie się, nie odczuwając skurczów głodowych, które towarzyszą tylu dietom — i w ostatecznym rozrachunku skazują nas na porażkę. W diecie paleo nie ma potrzeby liczenia gramów węglowodanów. Można jeść tyle węglowodanów, ile się chce, pod warunkiem że są to dobre węglowodany — te, które pochodzą z owoców i warzyw o niskim indeksie.

Patronat: