Biedni ludzie z miasta Łodzi

Autor: Steve Sem-Sandberg

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 636

Opłacalność: 4.17 zł/100 stron

Oszczędzasz: 19%

Kim naprawdę był Chaim Mordechaj Rumkowski, prezes Żydowskiej Rady Starszych i „król” łódzkiego getta? Przesiąkniętym złem kolaborantem, żyjącym w złudnym poczuciu władzy nad życiem i śmiercią więźniów i zmuszającym ich do wyniszczającej pracy na rzecz nazistowskich Niemiec, czy też sprytnym graczem ratującym swych braci z rąk faszystów?

Znakomity szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg postanowił powrócić do tej kontrowersyjnej postaci w swej najnowszej powieści. Zbadał tysiące stron dokumentów z getta i na ich podstawie stworzył książkę znakomitą. Wstrząsającą i jednocześnie wiarygodną. Jeden z najbardziej rozchwytywanych tytułów na tegorocznych Targach Książki we Frankfurcie. Prawa do publikacji zakupiło już ponad 20 krajów. 


Książka jest powieścią, nie reportażem, jednak autor wykazał się dogłębną znajomością ówczesnych realiów i warunków życia w łódzkim getcie, zorganizowanym na wzór państwa, którego władcą, a jednocześnie więźniem, był prezes Rumkowki. Autor próbuje odgadnąć motywy, którymi kierował się Prezes zarządzający funkcjonowaniem łódzkiego getta. Z jednej strony potrafił wydać Niemcom na pewną śmierć starców i dzieci niezdatne do pracy, oraz zmuszać do wyniszczającej pracy pozostałych więźniów, z drugiej strony dzięki wzorowej organizacji łódzkiego getta i korzyściom ekonomicznym, jakie przynosiło ono Niemcom, Ghetto Litzmannstadt przetrwało aż do sierpnia 1944. Fakty te sprawiają, że dla jednym Rumkowski jest postacią jednoznacznie złą i odrażających, inni zaś widzą go jako bohatera prowadzącego z faszystami ryzykowną grę, której ostatecznym celem miało być wyprowadzenie swoich współbraci z niewoli.

 

Steve Sem-Sandberg nie skupia się jednak wyłącznie na postaci Rumkowskiego. Książka jest wielowątkową i niezwykle realistyczną opowieścią o funkcjonowaniu i likwidacji łódzkiego getta. W takim samym stopniu co Prezes interesują autora zwykli mieszkańcy getta, którzy każdego dnia toczyli heroiczną walkę o przetrwanie. To powieść właśnie o nich. O tych, którzy ostatecznie nie przetrwali.

 

Wielkim osiągnięciem Sema-Sandberga jest to, że historia staje się u niego tylko tłem dla rzeszy barwnych postaci, zwykłej żydowskiej ludności getta, których doświadczenia splatają się w magnetyczną całość. To książka o rozdzierającym serce cierpieniu i niewyobrażalnym złu. Dickens byłby bardzo zadowolony z takiej powieści.

Carmen Callil, Guardian

Tą książką Sem-Sandberg wszedł w magiczny krąg najważniejszych europejskich pisarzy.

Anna Paterson, The Independent

Ostatnia książka Steve'a Sema-Sandberga – ogromna, lecz wypolerowana na błysk pod każdym względem – jest także majestatycznym portretem, w którym udokumentowane fakty tworzą podstawę literackiego wejrzenia w losy historii.

Mikael van Reis, Svenska Dagbladet

 

Steve Sem-Sandberg (ur. 1958 w Oslo) – szwedzki pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Jeden z najciekawszych skandynawskich autorów ostatnich lat. Laureat szeregu nagród literackich. W 2009 roku odebrał "Wielką Nagrodę Dziewięciu" (De Nios Stora Pris). Jego najnowszą powieść Biedni ludzie z miasta Łodzi wyróżniono prestiżową Nagrodą Augusta przyznawaną przez związek wydawców szwedzkich.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 26,49

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 23,84 zł
(dla stałych klientów)
26,49 zł ebookpoint.pl
mobi epub
27,56 zł gandalf.com.pl
mobi epub
27,96 zł empik.pl
mobi epub
27,97 zł ibuk.pl
mobi epub
29,61 zł ravelo.pl
mobi epub
29,61 zł swiatebookow.pl
mobi epub
30,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  19,74 zł
w programie Nexto Premium
31,25 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
32,90 zł legimi.com
mobi epub
32,90 zł publio.pl
mobi epub
32,90 zł virtualo.pl
mobi epub
23,90 zł
(z kodem prom.)
33,90 zł woblink.pl
mobi
29,60 zł zinamon.pl
epub
29,60 zł zinamon.pl

Steve Sem-Sandberg - inne e-booki

E-booki podobne do "Biedni ludzie z miasta Łodzi"