Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży

Autor: Wasilij Gołowanow

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 496

Opłacalność: 5.76 zł/100 stron

Oszczędzasz: 18%

Dziennik z podróży na daleką Północ odbytej przez autora w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Celem wędrowca była wyspa – niewielki skrawek lądy zapomniany przez świat, zamieszkały przez zaledwie czterysta osób.

Położona w południowej części Morza Barentsa rosyjska wyspa Kołgujew to świat w miniaturze, latem zielona i kwitnąca, zimą zasypana śniegiem. Samotna, zapomniana, oddalona od lądu o 80 kilometrów. Na tyle odległa, że nie docierają tam wycieczkowicze, na tyle bliska, że nieatrakcyjna dla miłośników ekstremalnych wypraw. Oaza spokoju, ikona życia w harmonii z naturą.

Gołowanow, dziennikarz i reporter, pozostawił za sobą rodzinę i zmęczoną dziejowymi przemianami Moskwę, wsiadł w pociąg i udał się w samotną wyprawę ku surowej Północy, w podróż marzeń, którą z reguły odbywa się raz w życiu. Owocem tej podróży jest książka – opowieść o Północy, jej mieszkańcach i czarującej przyrodzie.

W opowieści tej przecinają się różne style i pasje autora. To reportaż z Nienieckiego Obwodu Autonomicznego, ukazujący początki odkryć i historię wyspy (a swego czasu schronili się tu nawet starowiercy). To hołd złożony jego mieszkańcom i zdumiewającej przyrodzie, a  jednocześnie przestroga przed zbytnią ingerencją człowieka w delikatny i zarazem surowy ekosystem (dziś wydobywa się tam ropę). Miejscami jest też Wyspa… odważnym traktatem filozoficznym, wypływającym z pierwotnej potrzeby poznania świata i siebie.

Przede wszystkim książka Gołowanowa niech będzie dla czytelnika zachętą do podróży bez określonego celu. Śmiałej wyprawy à la Marco Polo.

W Rosji książka zdobyła nagrodę literacką „Jasnaja Polana” w kategorii „XXI wiek”. Wydanie francuskie nagrodzono Prix Laure Bataillon.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 16 ofert ebooków od 28,57

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 25,78 zł
(dla stałych klientów)
28,64 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28,64 zł bezdroza.pl
mobi epub
29,24 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29,66 zł empik.pl
mobi epub
44,90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
29,67 zł literackie.pl
mobi epub
29,67 zł ibuk.pl
mobi epub
31,41 zł swiatebookow.pl
mobi epub
31,41 zł ravelo.pl
mobi epub
31,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  20,94 zł
w programie Nexto Premium
33,15 zł nexto.pl
mobi epub
34,90 zł virtualo.pl
mobi epub
34,90 zł litres.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
34,90 zł legimi.com
mobi epub
34,90 zł publio.pl
mobi epub
25,90 zł
(z kodem prom.)
35,90 zł woblink.pl
mobi
31,40 zł zinamon.pl
epub
31,40 zł zinamon.pl

Wasilij Gołowanow - inne e-booki

E-booki podobne do "Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży"