ISBN:9788308058503

Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków

Autor: Andrzej Nowak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 688

Opłacalność: 4.52 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 19.90 zł.

Oszczędzasz: 22%

Jeden z najwybitniejszych polskich znawców historii relacji polsko – rosyjskich opowiada o tym jak na przestrzeni lat zmieniały się poglądy Polaków na Rosję. Książka ta jest wolną od stronniczości wybitną pracą historyczną, która powinna znaleźć się na półce każdego zainteresowanego dziejami współżycia i rywalizacji polsko-rosyjskiej.

Co uczynić z tą Rosją i Rosjanami? Jak Polak powinien postrzegać imperium zamieszkałe, jak chcą jedni, przez naszych braci, a zdaniem innych – przez najgorszych wrogów?

Tych, którym sprawa stosunku do Rosji wydaje się prosta, książka może zaskoczyć mnogością postaw i koncepcji u naszych rodaków. Od elementarnych rozbieżności w postrzeganiu przeciwnika, caratu lub całego narodu, po kwestie metod walki i trudnych do usunięcia sprzeczności w polskim bastionie myśli niepodległościowej i rewolucyjnej.

Czerpiąc z różnych źródeł, a nade wszystko z publicystyki epoki, autor przywrócił do życia spory o Rosję toczone przez najsławniejszych Polaków: Czartoryskiego, Mickiewicza, Lelewela, Mochnackiego, Kamieńskiego i innych.

Nowa książka Andrzeja Nowaka opowiada o ewolucji polskich poglądów na Rosję od roku 1831 do roku 1849, a więc od upadku Powstania Listopadowego do klęski Wiosny Ludów, która oznaczała schyłek Wielkiej Emigracji. W tym okresie wykuto fundamenty podziałów między konserwatystami i demokratami, wtedy rodziły się także zalążki socjalizmu.

Autor stworzył nie tylko dzieło pouczające dla współczesnych Polaków, ale także przywrócił prawdziwe oblicze polskich rozważań politycznych dotyczących wschodniego sąsiada, prawdziwe poglądy prawicy i lewicy, skrzętnie przekłamywane przez komunistyczną propagandę.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 31.07 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 27.96 zł
(dla stałych klientów)
31.07 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.12 zł ibuk.pl
mobi epub
31.92 zł inverso.pl
mobi epub
32.84 zł gandalf.com.pl
mobi epub
89.90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
33.92 zł literackie.pl
mobi epub
36.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  23.94 zł
w programie Nexto Premium
37.11 zł nexto.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
39.90 zł legimi.com
mobi epub
39.90 zł publio.pl
mobi epub
39.90 zł woblink.pl
mobi epub
39.90 zł virtualo.pl

Andrzej Nowak - inne e-booki

E-booki podobne do "Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów..."