Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015

Autor: Anna Reid

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 480

Opłacalność: 5.54 zł/100 stron

Oszczędzasz: 28%

Fascynująca opowieść o tak bliskim geograficznie, a tak słabo znanym kraju.

Pogranicze w sposób oryginalny łączy w sobie książkę historyczną i reportaż. To opowieść, która jest zarówno podróżą przez współczesną Ukrainę i spotkaniem z jej mieszkańcami, jak i wędrówką przez jej dzieje inspirowaną odwiedzanymi miejscami. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć wydarzenia, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą.

Aby zrozumieć dzisiejsze problemy Ukrainy konieczne jest poznanie jej dziejów. Ale czym jest historia kraju, który swą niepodległość osiągnął, nie licząc epizodów, zaledwie dwadzieścia trzy lata temu? Jak tę historię napisać, by powstała spójna, zrozumiała opowieść o losach niezrozumiałego narodu?

Anna Reid (znana w Polsce i na świecie jako twórczyni książki o oblężonym Leningradzie) jest jedną z nielicznych, którzy odważyli się zmierzyć z tym problemem i jedyną, która osiągnęła tak dobry efekt.

Od polskich kościołów Lwowa po rosyjskojęzyczny przemysłowy Donbas, autorka ukazuje Ukrainę dawną i obecną wraz z jej mieszkańcami: babuszką pamiętającą czasy Wielkiego Głodu, donieckim górnikiem, krymskim Rosjaninem, Polakiem z Kamieńca Podolskiego, Żydem z Iwano-Frankiwska, dysydentem z czasów sowieckich czy współczesnymi mieszkańcami Kijowa.

Autorka przybliża historię kraju od Rusi Kijowskiej, przez rządy mongolskie, litewskie, polskie i rosyjskie, niemieckie i sowieckie, po dzień dzisiejszy. Scala chaotyczną ukraińską przeszłość w barwny, zapadający w pamięć, tragiczny i pouczający obraz nierozerwalnie związany z naszą narodową historią. Zachowuje przy tym zdrowy krytycyzm, nie ulegając idealizującej ukraińskiej autokreacji ani tradycyjnej i współczesnej propagandzie rosyjskiej.

Bardzo interesujące i pouczające spojrzenie na bardzo słabo rozumiany naród. — „The Telegraph”

Najlepsza cena: LitRes
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 26.57 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
26.57 zł litres.pl
mobi epub
od 25.90 zł
(dla stałych klientów)
28.78 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.37 zł literackie.pl
mobi epub
31.37 zł ibuk.pl
mobi epub
33.21 zł swiatebookow.pl
mobi epub
33.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  22.14 zł
w programie Nexto Premium
36.90 zł nexto.pl
mobi epub
36.90 zł virtualo.pl
mobi epub
36.90 zł publio.pl
mobi
33.20 zł zinamon.pl
epub
33.20 zł zinamon.pl
epub
37.90 zł
(z kodem prom.)
37.90 zł woblink.pl

E-booki podobne do "Pogranicze"