Niezwykle ciepła opowieść o francuskim stylu życia w aspekcie kulinarnym. Daj się uwieść francuskiej prowincji z kuchnią pełną słońca, z ogrodem pachnącym tymiankiem i rozmarynem, z chrupiącą tartą czekoladowo-miętową właśnie wyjmowaną z piekarnika…

Amerykanka Susan Loomis dwadzieścia lat temu oczarowana tym wszystkim zamieszkała wraz z rodziną w niewielkiej miejscowości Louviers w Normandii. W książce tej opowiada o swoich francuskich sąsiadach i przyjaciołach, ich tradycjach i zwyczajach, które odziedziczyli po przodkach i starannie kultywują w kolejnych pokoleniach, zwłaszcza bogatych tradycjach kulinarnnych. Susan ukazuje wyjątkowość francuskiego posiłku, który w 2010 roku trafił na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, opowiada o wrodzonej Francuzom sztuce doboru najlepszych  składników na obiad czy kolację, fenomenie sałaty w codziennym menu, bezgranicznej miłości do sera i wina, o czystej, a nie grzesznej (!), przyjemności, jaką daje zjedzenie deseru, doskonałości francuskiego pieczywa i niemarnowaniu resztek, niezbędnym wyposażeniu francuskiej kuchni, a także niewzruszonym sentymencie do smaków dzieciństwa.

Tą pełną ciepła opowieść uzupełnia dwanaście objaśnień podstawowych technik gotowania i pieczenia, oraz kilkadziesiąt prostych przepisów na smakowite francuskie dania zaczerpniętych od sąsiadów. Spróbujcie tylko pot-au-feu według receptury miejscowego rzeźnika, albo czekoladowo-malinowej tarty Baptiste’a Bourdona, według przepisu dostawcy warzyw na lokalny targ. I nie wstydźcie się poprosić o dokładkę!

 

To uwodzicielskie połączenie przepisów, opowieści i porad, którymi Susan dzieli się z nami w swej pełnej słońca kuchni. Niewiele osób rozumie francuską kuchnię tak dobrze jak ona, i jeśli naprawdę chcecie dowiedzieć się, na czym polega uczciwe francuskie gotowanie – bez dużego wysiłku, a ze wspaniałymi efektami – znajdziecie w tej książce doskonały przewodnik po tym świecie.

David Lebovitz