Coco Chanel, ikona świata mody, ekscentryczka, wizjonerka i prowokatorka, najsłynniejsza kreatorka mody wszechczasów, opowiada o sobie w autobiografii opatrzonej ilustracjami Karla Lagerfelda.

Napisano o niej wiele książek, powiedziano wiele prawd, półprawd i kłamstw. W tej książce Coco Chanel sama opowiada o własnym życiu oraz o micie, który zrósł się z nią jak idealnie skrojona garsonka. Mamy okazję ujrzeć słynę projektantkę jej własnymi oczami, a także poznać z jej perspektywy ówczesne środowisko artystyczne.

Byłam nieposłusznym dzieckiem, nieposłuszną kochanką i wojowniczą projektantką, prawdziwym Lucyferem...

Chanel mówi o swoim nieszczęśliwym dzieciństwie spędzonym w Owernii u znienawidzonych ciotek, o Deauville 1914 roku, gdzie ze swetrów stajennych i treningowych trykotów szyje pierwsze dżerseje dla kurortowych elegantek. Wspomina gwarne spotkania przy rue Cambon, których stałymi bywalcami są Picasso, Cocteau, Cendrars, Satie, Braque i Lipschitz. Zabiera nas do swojej pracowni, opowiada o wieloletnich przyjaźniach z Misią Sert, Diagilewem oraz Strawińskim, a także o jedynym mężczyźnie, którego kochała – Angliku, Boyu Capelu...

W świecie artystów, milionerów i bezwzględnych rywali, życie mademoiselle Chanel przypominało piękny sen, a czasem koszmar na jawie. Mawiała, że życie dyktatorki to sukces i samotność, że trzeba mieć „kruchość stali”, by przetrwać...

Każdy z nas ma swoją legendę, głupią i cudowną. Moja legenda, nad którą współpracowali Paryż i prowincja, imbecyle i artyści, poeci i socjeta, jest jednocześnie tak zróżnicowana, tak złożona, tak pobieżna i tak skomplikowana, że się w niej gubię. Nie tylko wykoślawia mój wizerunek, ale nadaje mi inną twarz; kiedy chcę się w niej rozpoznać, pozostaje mi tylko myślenie o wspomnianej dumie, która jest moją skazą i cnotą. Moja legenda opiera się na dwóch niezniszczalnych filarach: pierwszy, to że pojawiłam się nie wiadomo skąd: z music-hallu, z opery albo z burdelu; żałuję; to byłoby zabawniejsze; druga, to że jestem żeńską wersją króla Midasa. Życie legendy jest trudniejsze niż życie jej podmiotu; rzeczywistość jest smutna i zawsze będziemy woleli od niej tego pięknego pasożyta, jakim jest wyobraźnia. Niech moja legenda idzie swoją drogą, życzę jej długiego i dobrego życia!

- Coco Chanel

 

Coco Chanel (1883-1971) – najsłynniejsza kreatorka mody wszechczasów. Rewolucjonistka w świecie haute couture, twórczyni obowiązującego klasycznego kanonu elegancji,  wielka wizjonerka, prowokatorka, postać kontrowersyjna, m.in. z uwagi na niejasny wojenny epizod w jej biografii.

Paul Morand (1876-1988) – francuski pisarz i dyplomata, związany ze środowiskiem artystycznym i literackim Paryża. Człowiek o wysokiej kulturze słowa, przyjaciel Prousta, autor wydanych przed wojną powieści. L'Allure de Chanel to ostatnia książka Moranda, ukończył ją w 1946 roku.