Czar Chanel

Autor: Coco Chanel, Paul Morand

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 200

Opłacalność: 10.49 zł/100 stron

Oszczędzasz: 22%

Coco Chanel, ikona świata mody, ekscentryczka, wizjonerka i prowokatorka, najsłynniejsza kreatorka mody wszechczasów, opowiada o sobie w autobiografii opatrzonej ilustracjami Karla Lagerfelda.

Napisano o niej wiele książek, powiedziano wiele prawd, półprawd i kłamstw. W tej książce Coco Chanel sama opowiada o własnym życiu oraz o micie, który zrósł się z nią jak idealnie skrojona garsonka. Mamy okazję ujrzeć słynę projektantkę jej własnymi oczami, a także poznać z jej perspektywy ówczesne środowisko artystyczne.

Byłam nieposłusznym dzieckiem, nieposłuszną kochanką i wojowniczą projektantką, prawdziwym Lucyferem...

Chanel mówi o swoim nieszczęśliwym dzieciństwie spędzonym w Owernii u znienawidzonych ciotek, o Deauville 1914 roku, gdzie ze swetrów stajennych i treningowych trykotów szyje pierwsze dżerseje dla kurortowych elegantek. Wspomina gwarne spotkania przy rue Cambon, których stałymi bywalcami są Picasso, Cocteau, Cendrars, Satie, Braque i Lipschitz. Zabiera nas do swojej pracowni, opowiada o wieloletnich przyjaźniach z Misią Sert, Diagilewem oraz Strawińskim, a także o jedynym mężczyźnie, którego kochała – Angliku, Boyu Capelu...

W świecie artystów, milionerów i bezwzględnych rywali, życie mademoiselle Chanel przypominało piękny sen, a czasem koszmar na jawie. Mawiała, że życie dyktatorki to sukces i samotność, że trzeba mieć „kruchość stali”, by przetrwać...

Każdy z nas ma swoją legendę, głupią i cudowną. Moja legenda, nad którą współpracowali Paryż i prowincja, imbecyle i artyści, poeci i socjeta, jest jednocześnie tak zróżnicowana, tak złożona, tak pobieżna i tak skomplikowana, że się w niej gubię. Nie tylko wykoślawia mój wizerunek, ale nadaje mi inną twarz; kiedy chcę się w niej rozpoznać, pozostaje mi tylko myślenie o wspomnianej dumie, która jest moją skazą i cnotą. Moja legenda opiera się na dwóch niezniszczalnych filarach: pierwszy, to że pojawiłam się nie wiadomo skąd: z music-hallu, z opery albo z burdelu; żałuję; to byłoby zabawniejsze; druga, to że jestem żeńską wersją króla Midasa. Życie legendy jest trudniejsze niż życie jej podmiotu; rzeczywistość jest smutna i zawsze będziemy woleli od niej tego pięknego pasożyta, jakim jest wyobraźnia. Niech moja legenda idzie swoją drogą, życzę jej długiego i dobrego życia!

- Coco Chanel

 

Coco Chanel (1883-1971) – najsłynniejsza kreatorka mody wszechczasów. Rewolucjonistka w świecie haute couture, twórczyni obowiązującego klasycznego kanonu elegancji,  wielka wizjonerka, prowokatorka, postać kontrowersyjna, m.in. z uwagi na niejasny wojenny epizod w jej biografii.

Paul Morand (1876-1988) – francuski pisarz i dyplomata, związany ze środowiskiem artystycznym i literackim Paryża. Człowiek o wysokiej kulturze słowa, przyjaciel Prousta, autor wydanych przed wojną powieści. L'Allure de Chanel to ostatnia książka Moranda, ukończył ją w 1946 roku.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 20.98 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 18.88 zł
(dla stałych klientów)
20.98 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21.52 zł inverso.pl
mobi epub
21.52 zł ibuk.pl
mobi epub
22.67 zł gandalf.com.pl
mobi epub
34.90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
22.87 zł literackie.pl
mobi epub
24.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  16.14 zł
w programie Nexto Premium
25.02 zł nexto.pl
mobi epub
26.90 zł virtualo.pl
mobi epub
26.90 zł publio.pl
mobi epub
26.90 zł empik.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
26.90 zł legimi.com
mobi epub
27.90 zł woblink.pl

Paul Morand - inne e-booki

E-booki podobne do "Czar Chanel"