Dziennik tom 2 1970-1979

Autor: Sławomir Mrożek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 860

Opłacalność: 3.72 zł/100 stron

Oszczędzasz: 20%

Prywatne zapiski Sławomira Mrożka, które przedstawiają kulisy życia znanego dramaturga, ale też rzucają więcej światła na jego osobisty, prywatny świat. To co czytelnik odkryje może okazać się dużym zaskoczeniem.

Drugi tom Dziennika Mrożka obejmuje lata 1970-1979, czasy, w których pisarz przebywał na emigracji – podróżował po Europie, zwiedzał Stany Zjednoczone, po raz pierwszy odwiedził też Amerykę Południową.

Jego Dziennik z lat 70-tych przedstawia Mrożka – kochanka, który równie często porzucał, co był porzucany. To również opowieść o wielu nocach spędzonych w towarzystwie butelek wina lub whisky, a także niespotykanie szczere wyznanie swoich grzechów i kompleksów. Mrożek jakiego nie znamy, z dystansem patrzący na sprawy polskie, najczęściej krytykujący i wyśmiewający, ale też przeżywający momenty uniesienia, jak wówczas, gdy Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża.

W końcu Dziennik to także kopalnia wiedzy o genezie jego dzieł - właśnie wtedy powstaje słynna sztuka Emigranci - Mrożek obszernie analizuje książki, które czyta, spiera się ze znanymi pisarzami i filozofami. Drugo tom zapisków artysty to dla czytelnika kolejny etap fascynującej intelektualnej przygody.

Wydanie pierwszego tomu Dziennika Sławomira Mrożka było najważniejszym wydarzeniem literackim 2010 roku. Książka zdobyła nagrodę czytelników Nike 2011.

Odyseja Sławomira Mrożka trwa! Przed nami również trzeci tom Dziennika autora.

 

"Lornetka sprawia mi wiele radości" – notuje Mrożek. Dzięki niej mógł podglądać ludzi, nie będąc przez nich widzianym. Każdy wzrok go bowiem peszył, musiał udawać i zakładać jakąś maskę. A tak, obserwował bezkarnie i do woli. W dzienniku sam siebie obserwuje jakby przez lornetkę. Pierwszy tom jest rzeczywiście czymś wyjątkowym na tle dzienników innych polskich pisarzy. Przynosi zapis bardzo dogłębnej i bezlitosnej autoanalizy. Tutaj świat zewnętrzny, spotkania, ludzie, zdarzenia są tylko dodatkiem do zmagań wewnętrznych: "Świat przeszkadza mi w życiu" – notuje.

Justyna Sobolewska "Polityka"

"Dziennik" Mrożka warto czytać, bo to historia nie tylko jednego pisarza, ale całej generacji intelektualistów ze wschodniej Europy, którzy podobnie jak on stanęli przed dylematem: zachowanie tożsamości za cenę kompromisu czy wolność połączona z ryzykiem utraty korzeni. Szczery do bólu, przepełniony goryczą, chwilami ekshibicjonistyczny jest jednym z najbardziej gorzkich świadectw ludzkiego dążenia do wolności.

Roman Pawłowski "Gazeta Wyborcza"

Kto wie, czy dla dzisiejszej i jutrzejszej publiczności kulturalnej to nie dzieła dramaturgiczne lecz pisma prywatne Sławomira Mrożka okażą się najbardziej atrakcyjne.

Dariusz Nowacki, "Tygodnik Powszechny"

Sławomir Mrożek (ur.1930), dramatopisarz, prozaik, satyryk. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jeden z najbardziej poczytnych polskich prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 31,97

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 28,77 zł
(dla stałych klientów)
31,97 zł ebookpoint.pl
mobi epub
69,90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
33,92 zł literackie.pl
mobi epub
33,92 zł bramynauki.pl
mobi epub
33,92 zł ibuk.pl
mobi epub
35,91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
36,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  23,94 zł
w programie Nexto Premium
37,90 zł nexto.pl
mobi epub
39,90 zł empik.pl
mobi epub
39,90 zł virtualo.pl
mobi epub
39,90 zł publio.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
39,90 zł legimi.com
mobi epub
30,90 zł
(z kodem prom.)
40,90 zł woblink.pl
mobi
35,90 zł zinamon.pl
epub
35,90 zł zinamon.pl

Sławomir Mrożek - inne e-booki

E-booki podobne do "Dziennik tom 2 1970-1979"