ISBN:9788308058701

Dziennik tom 2 1970-1979

Autor: Sławomir Mrożek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Opłacalność: 3.94 zł/100 stron

Prywatne zapiski Sławomira Mrożka, które przedstawiają kulisy życia znanego dramaturga, ale też rzucają więcej światła na jego osobisty, prywatny świat. To co czytelnik odkryje może okazać się dużym zaskoczeniem.

Drugi tom Dziennika Mrożka obejmuje lata 1970-1979, czasy, w których pisarz przebywał na emigracji – podróżował po Europie, zwiedzał Stany Zjednoczone, po raz pierwszy odwiedził też Amerykę Południową.

Jego Dziennik z lat 70-tych przedstawia Mrożka – kochanka, który równie często porzucał, co był porzucany. To również opowieść o wielu nocach spędzonych w towarzystwie butelek wina lub whisky, a także niespotykanie szczere wyznanie swoich grzechów i kompleksów. Mrożek jakiego nie znamy, z dystansem patrzący na sprawy polskie, najczęściej krytykujący i wyśmiewający, ale też przeżywający momenty uniesienia, jak wówczas, gdy Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża.

W końcu Dziennik to także kopalnia wiedzy o genezie jego dzieł - właśnie wtedy powstaje słynna sztuka Emigranci - Mrożek obszernie analizuje książki, które czyta, spiera się ze znanymi pisarzami i filozofami. Drugo tom zapisków artysty to dla czytelnika kolejny etap fascynującej intelektualnej przygody.

Wydanie pierwszego tomu Dziennika Sławomira Mrożka było najważniejszym wydarzeniem literackim 2010 roku. Książka zdobyła nagrodę czytelników Nike 2011.

Odyseja Sławomira Mrożka trwa! Przed nami również trzeci tom Dziennika autora.

 

"Lornetka sprawia mi wiele radości" – notuje Mrożek. Dzięki niej mógł podglądać ludzi, nie będąc przez nich widzianym. Każdy wzrok go bowiem peszył, musiał udawać i zakładać jakąś maskę. A tak, obserwował bezkarnie i do woli. W dzienniku sam siebie obserwuje jakby przez lornetkę. Pierwszy tom jest rzeczywiście czymś wyjątkowym na tle dzienników innych polskich pisarzy. Przynosi zapis bardzo dogłębnej i bezlitosnej autoanalizy. Tutaj świat zewnętrzny, spotkania, ludzie, zdarzenia są tylko dodatkiem do zmagań wewnętrznych: "Świat przeszkadza mi w życiu" – notuje.

Justyna Sobolewska "Polityka"

"Dziennik" Mrożka warto czytać, bo to historia nie tylko jednego pisarza, ale całej generacji intelektualistów ze wschodniej Europy, którzy podobnie jak on stanęli przed dylematem: zachowanie tożsamości za cenę kompromisu czy wolność połączona z ryzykiem utraty korzeni. Szczery do bólu, przepełniony goryczą, chwilami ekshibicjonistyczny jest jednym z najbardziej gorzkich świadectw ludzkiego dążenia do wolności.

Roman Pawłowski "Gazeta Wyborcza"

Kto wie, czy dla dzisiejszej i jutrzejszej publiczności kulturalnej to nie dzieła dramaturgiczne lecz pisma prywatne Sławomira Mrożka okażą się najbardziej atrakcyjne.

Dariusz Nowacki, "Tygodnik Powszechny"

Sławomir Mrożek (ur.1930), dramatopisarz, prozaik, satyryk. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jeden z najbardziej poczytnych polskich prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas

Sławomir Mrożek - inne e-booki

E-booki podobne do "Dziennik tom 2 1970-1979"