ISBN:9788308066096

Ogród ciemności i inne opowiadania

Autor: Stanisław Lem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 664

Opłacalność: 4.31 zł/100 stron

Oszczędzasz: 22%

Opowiadania Stanisława Lema

w subiektywnym wyborze Tomasza Lema, syna pisarza

Odkrywanie Lema nigdy się nie kończy. Do jego opowiadań zawsze można wracać i mieć pewność, że odnajdziemy w nich nowe wątki i pokusimy się o nowe interpretacje. To lektura pełna wiedzy i genialnych pomysłów, podtekstów filozoficznych, zmuszająca do zastanowienia, ale też w wielu fragmentach nadzwyczaj zabawna.  Czytając teksty Lema nie sposób nie zadać sobie pytań, skąd pisarz czerpał inspiracje i czy jego inwencja twórcza miała jakiekolwiek granice?

Niniejszy tom ma wyjątkowy charakter – wyboru tekstów dokonał syn pisarza, Tomasz Lem. Obok opowiadań znanych z różnych cykli czytelnik odnajdzie tu także teksty, które nawet dla „lemologów” stanowią nie lada gratkę. Młodzieńcze powiadanie Ogród ciemności wcześniej ukazało się jedynie w prasie, a utwór Czarne i białe po raz pierwszy publikowany jest w książce Stanisława Lema.

Pewien eklektyzm niniejszego zbioru spowodowany jest względami osobistymi. Na przykład bez Ogrodu ciemności moja przyszła matka nie zainteresowałaby się Stanisławem Lemem jako kandydatem na męża i nie mógłbym napisać tych kilku słów. Natomiast Czarne i białe to opis alegorycznego snu, który przyśnił się ojcu w Wiedniu w okresie, kiedy pożegnał się już z beletrystyką — zaskakująco odległy od jego literackiego emploi. Pomiędzy tymi dwoma biegunami znalazły się opowiadania zarówno młodzieńczego jak i dojrzałego Lema. To oczywiście subiektywna ocena, ale odnoszę wrażenie, że w tym zestawieniu nawet utwory znane czytelnikowi ukazują swoje nowe, zaskakujące oblicze. Tomasz Lem

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 28.65 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 25.79 zł
(dla stałych klientów)
28.65 zł ebookpoint.pl
mobi epub
29.52 zł inverso.pl
mobi epub
48.00 zł
Cena dubletu: papier i e-book
31.37 zł literackie.pl
mobi epub
33.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  22.14 zł
w programie Nexto Premium
34.32 zł nexto.pl
mobi epub
36.90 zł ibuk.pl
mobi epub
36.90 zł woblink.pl
mobi epub
36.90 zł empik.pl
mobi epub
36.90 zł publio.pl
mobi epub
36.90 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
36.90 zł legimi.com

Stanisław Lem - inne e-booki

E-booki podobne do "Ogród ciemności i inne opowiadania"