ISBN:9788308071113

Boznańska. Non finito

Autor: Angelika Kuźniak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Oszczędzasz: 30%

„Malowała powoli, z przejęciem, a portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł […] musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł” – Zofia Stryjeńska o Oldze Boznańskiej

Olga Boznańska nie uznawała banalnego piękna. Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”.
Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse. Bywali tam m.in. Zofia Stryjeńska, Mela Muter, Wojciech Kossak, Artur Rubinstein. Pojawiała się Maja Berezowska „ze swoimi kochasiami”.
W tle kręcił się roller coaster historii: budowa wieży Eiffla, pierwsza wojna światowa, kryzys gospodarczy, początek drugiej wojny.
Angelika Kuźniak, autorka znakomitej „Papuszy” i zdumiewającej wnikliwością biografii Zofii Stryjeńskiej, przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.

Najlepsza cena: LitRes
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 24.43 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
34.90 zł
(z kodem prom.)
34.90 zł woblink.pl
mobi epub
24.43 zł litres.pl
mobi epub
26.97 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 24.50 zł
(dla stałych klientów)
27.22 zł ebookpoint.pl
mobi epub
44.90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
29.67 zł literackie.pl
mobi epub
31.41 zł swiatebookow.pl
mobi epub
31.42 zł publio.pl
mobi epub
31.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  20.94 zł
w programie Nexto Premium
34.90 zł nexto.pl
mobi epub
34.90 zł virtualo.pl

Angelika Kuźniak - inne e-booki

E-booki podobne do "Boznańska. Non finito"