ISBN:9788308071618

Od jednego Lucypera

Autor: Anna Dziewit-Meller

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Oszczędzasz: 25%

Kopalnia przeszłości i niedomówień

Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej

Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.

Śląsk, schyłek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alozja. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wdrapie się na hałdę wieloletnich niedomówień, z której rozpościera się perspektywa od współczesnego wybrzeża Morza Północnego, po PRL-owskie koryto rzeki Rawy.

Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 24.14 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
24.14 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 22.46 zł
(dla stałych klientów)
24.96 zł ebookpoint.pl
mobi epub
25.60 zł woblink.pl
mobi epub
39.90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
27.20 zł literackie.pl
mobi epub
27.20 zł ibuk.pl
mobi epub
28.80 zł swiatebookow.pl
mobi epub
28.80 zł litres.pl
mobi epub
29.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
29.77 zł publio.pl
mobi epub
  19.20 zł
w programie Nexto Premium
32.00 zł nexto.pl
mobi
28.80 zł zinamon.pl
epub
28.80 zł zinamon.pl

Anna Dziewit-Meller - inne e-booki

E-booki podobne do "Od jednego Lucypera"