ISBN:9788311150386

Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL

Autor: Jarosław Molenda

Wydawnictwo: Bellona

Stron: 300

Opłacalność: 6.61 zł/100 stron

Oszczędzasz: 22%

Jednym z elementów systemu komunistycznego w Polsce było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju. Zamknięcie granic państwa i izolacja od wpływów „zewnętrznych” prowadzić miały do przejęcia przez władzę pełnej kontroli nad społeczeństwem. Wyjazd lub przyjazd do Polski był możliwy tylko dla pewnej grupy ludzi uprzywilejowanych lub tych, którzy z wielu innych względów niezbędni byli do załatwienia ważnych dla funkcjonowania państwa.

Zawziętość, z jaką władze komunistyczne ścigały próby ucieczki i uszczelniały granice, stawiając setki kilometrów ogrodzeń i bronując plaże, a także blokując przepływ informacji i na wszelkie sposoby zniechęcając obywateli do wyjazdu, wskazuje, że celem zamknięcia było nie tylko uniemożliwienie niepożądanych wyjazdów, ale i usunięcie ich poza horyzont działań wyobrażalnych.

Ucieczka z PRL miała być w tak oczywisty sposób niemożliwa, że aż trudna do pomyślenia. By jednak uciec z socjalistycznego raju, śmiałkowie imali się najróżniejszych sposobów. Mówiąc o emigrantach, o wygnańcach, trudno znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich sytuacji, proponować uogólnienia, formułować powszechne zasady. Nie ma tu jednolitych reguł. Kultura polska jednak na ogół nieźle sobie radziła z fenomenem emigracji. Są nawet tacy, co uważają, że polscy twórcy wręcz potrzebują oddalenia od nazbyt kolektywistycznej, towarzyskiej, zawistnej ojczyzny, że, mówiąc lakonicznie, emigracja dobrze im robi.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 19.84 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 17.86 zł
(dla stałych klientów)
19.84 zł ebookpoint.pl
mobi epub
19.89 zł ibuk.pl
mobi epub
22.70 zł swiatebookow.pl
mobi epub
22.95 zł bramynauki.pl
mobi epub
22.98 zł gandalf.com.pl
mobi epub
23.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  15.30 zł
w programie Nexto Premium
24.23 zł nexto.pl
mobi epub
25.50 zł empik.pl
mobi epub
25.50 zł publio.pl
mobi epub
25.50 zł litres.pl
mobi epub
25.50 zł virtualo.pl

Jarosław Molenda - inne e-booki

E-booki podobne do "Zwiać za wszelką cenę"