Oddajemy do rąk Czytelników kolejną pozycję Biblioteki Polskiego Towarzystwa Epileptologii Dokonano w nim interdyscyplinarnego przeglądu obecnej wiedzy na temat szczególnych problemów, które należy uwzględnić w diagnostyce różnicowej najczęściej występujących w tym wieku stanów napadowych. Omówione zostały również zasady postępowania diagnostycznego i leczenia padaczki u osób starszych.

Badania epidemiologiczne wskazują, że częstość występowania padaczki jest najwyższa u osób w starszym wieku. Ta grupa stanowi wyjątkowe wyzwanie w zakresie diagnozy i leczenia ze względu na różnice w obrazie klinicznym i etiologii w porównaniu z młodszymi osobami, obecność chorób współistniejących i zaburzenia poznawcze u znacznej części pacjentów oraz zmiany fizjologiczne, które wpływają na postępowanie farmakologiczne. Pomimo ogromu i złożoności problemu przeprowadzono w tej populacji zaskakująco mało badań klinicznych.

Napady i padaczka u osób starszych są ważnym i coraz częstszym klinicznym problemem, na co szczególną uwagę muszą zwracać lekarze neurolodzy, psychiatrzy i lekarze medycyny rodzinnej. Padaczka u osób starszych musi być zawsze rozpatrywana w kontekście współwystępowania innych chorób oraz wzajemnych ich relacji.

W serii dotychczas ukazały się: Padaczka. Diagnostyka różnicowa padaczkowych i niepadaczkowych incydentów napadowych Padaczka. Etiologia Padaczka. Obraz kliniczny napadów padaczkowych