Książka stanowi niezwykle interesującą prezentację zarówno bł. papieża Jana Pawła II, jak i samego środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obrazuje ona swoisty dialog, jaki toczył się między Papieżem Polakiem a toruńską Almae Matris, głównie przez odniesienia do papieskiego nauczania, ale także w czasie spotkań przy okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny, podczas nadania Papieżowi doktoratu honoris causa UMK czy też w ramach podróży pracowników naukowych na audiencje do Watykanu.

Zebrany materiał podzielono na cztery części, w których zostały przedstawione kolejno: dzieła życia i posługi Jana Pawła II, przesłanie Papieża do ludzi nauki, związki Jana Pawła II z Uniwersytetem oraz uroczystość beatyfikacji. Księga jest bogato ilustrowana unikalnymi zdjęciami z Janem Pawłem II autorstwa wielu znanych fotografików.

Część pierwsza, która ma na celu prezentację Dzieła życia i posługi Jana Pawła II, zawiera wiele artykułów dobrze odzwierciedlających zainteresowania naukowe pracowników UMK. Ta część książki wskazuje zatem, jakie obszary badawcze inspirowane były nauczaniem i działalnością Jana Pawła II.

W drugiej części znajduje się wybór przemówień Jana Pawła II wygłoszonych do ludzi nauki w różnych miejscach świata, odsłaniający bogatą i w miarę pełną panoramę tematów, podjętych w nauczaniu kierowanym bezpośrednio do tych, którym nieobojętna jest prawda i wolność w nauce.

Trzecią część książki rozpoczyna prezentacja Uniwersytetu w aspekcie historycznym i współczesnym. Ciekawy jest rozdział przypominający spotkanie Papieża z przedstawicielami nauki w Auli UMK w 1999 roku. Została opisana sama uroczystość nadania Janowi Pawłowi II doktoratu honoris causa UMK, która odbyła się w Watykanie, wraz z ukazaniem kulisów procesu przygotowywania doktoratu. Ta część prezentuje również historię powstania i rozwój Wydziału Teologicznego, który został utworzony za pontyfikatu Ojca Świętego; omówienie sympozjów i prac naukowych na jego temat; przedstawienie zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej i Muzeum UMK odnoszących się do Jana Pawła II; wreszcie prezentację interesującego przedsięwzięcia, jakie było realizowane w Gimnazjum i Liceum Akademickim, nazwanego „lekcjami papieskimi”.

Część czwarta to z kolei oficjalne teksty z uroczystości beatyfikacyjnych zilustrowane niepublikowanymi jeszcze zdjęciami z uroczystości.