ISBN:9788323133681

Ciało - płeć - kultura

Autor: Krzysztof Obremski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

CIAŁO: przy wzroście 170 cm waży ok. 65 kg (przybliżone BMI: 22,50). Największą, acz nieodwzajemnioną pasją życiową pozostaje... kulturystyka. Nie znajduje w sobie jakichkolwiek talentów sportowych, a jednak dwa lub trzy razy w tygodniu rekreacyjnie truchta – raczej dla przewietrzenia głowy niż kondycji. W wieku 60+ jeszcze potrafi to, co widać na zdjęciu (skoczyć salto do tyłu). PŁEĆ (biologiczna i kulturowa): dwakroć męska. KULTURA: ?

Książka Ciało – płeć – kultura zawiera materię wieloraką: - „niską” (instrukcja w wychodku zlewni mleka) oraz „wysoką” (sacrum – profanum) - polityczną (Rejs Marka Piwowskiego) i feministyczną (projekt „Harda Wenus” w kontekście ewolucji człowieka) - popkulturową (Bond, Borewicz i męskie ciała dla oczu kobiet), jak też teoretyczną (kulturoznawstwo i jego „nauki pomocnicze”).

Niegdyś Ludwik Fleck napisał: „Ogólny kierunek pracy poznawczej jest taki: jak największy przymus myślowy przy jak najmniejszej samowoli intelektualnej”. Autor tej książki owej „samowoli intelektualnej” z pewnością nie unika. Wręcz przeciwnie. Na przykład prowokacyjnie twierdzi, że Bachtina teoria ludowej kultury śmiechu była stalinowska...

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas

Krzysztof Obremski - inne e-booki

E-booki podobne do "Ciało - płeć - kultura"