Obóz sanacyjny w województwie poznańskim, w odróżnieniu od ruchu narodowego, robotniczego czy ludowego nie cieszył się do tej pory większym zainteresowaniem badaczy. Było to spowodowane zarówno niewielką ilością zachowanych materiałów archiwalnych, jak i brakiem woli władz PRL, aby badać dzieje obozu rządzącego po zamachu majowym w Polsce.
Korzystając z dostępnych źródeł, autor przedstawił zarówno proces przejmowania przez obóz pomajowy kontroli nad administracją rządową czy samorządową, jak i tworzenie systemu organizacji politycznych, kombatanckich czy społecznych mających propagować ideologię piłsudczykowską na terenie województwa poznańskiego.
Odmienne spojrzenie na dostępne badaczom materiały archiwalne oraz roczniki prasy lokalnej pozwoliło przedstawić wiele wydarzeń i procesów w innym świetle oraz skorygować niektóre ustalenia historyków dotyczące przede wszystkim dziejów regionalnych komórek BBWR, Strzelca czy ZPOK w Wielkopolsce, jak również stosunków struktur lokalnych z władzami centralnymi poszczególnych organizacji.