Celem książki jest analiza pozycji ustrojowej oraz zasad organizacji i funkcjonowania brytyjskiego samorządu lokalnego po II wojnie światowej. Wyznaczenie cezury czasowej na rok 1945 zostało podyktowane tym, że wówczas rozpoczęto w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej realizację koncepcji państwa dobrobytu (welfare state), co miało decydujący wpływ na zmianę w sposobie postrzegania roli władz lokalnych, które stały się odtąd przede wszystkim organami odpowiedzialnymi za redystrybucję dóbr oraz świadczenie wielu usług publicznych na rzecz obywateli. Przeświadczenie o zasadności i dużym znaczeniu nowej roli samorządu zdeterminowało sposób myślenia o brytyjskich instytucjach lokalnych na kilka dziesięcioleci i nadal, mimo przeprowadzonych w ostatnich latach reform, wydaje się dominować.

Opracowanie ma charakter komparatystyczny, zmierza bowiem do zbadania procesu tworzenia się, działania i kierunku rozwoju samorządu lokalnego w każdej z czterech części Zjednoczonego Królestwa. W książce dąży się do wskazania przyczyn, które wpłynęły na przyjęcie określonych rozwiązań, oraz podejmuje się próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, w jakim zakresie są one do siebie podobne.

Prezentowana książka z jednej strony przyczynia się do wypełnienia luki na krajowym rynku wydawniczym, z drugiej zaś wpisuje się w niedawno otwartą dyskusję nad aktualnym stanem struktur brytyjskiego samorządu lokalnego i zachodzącymi w nich przeobrażeniami. Lektura monografii przekonuje, że wiele zawartych w niej ustaleń i wniosków stanowi cenny i gruntownie udokumentowany wkład dr Elżbiety Sadowskiej do wzmiankowanej dyskusji.

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Zięby 

Praca Elżbiety Sadowskiej jest znakomitym przykładem, jak należy badać zagadnienia samorządu lokalnego, tak by były to badania ważne i ciekawe. A dodać należy, że za przedmiot swych analiz Autorka obrała jeden z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej frapujących przykładów różnorodności samorządowej, czyli Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Z recenzji dr. hab. Krzysztofa Szczerskiego, prof. UJ