Książka prezentuje historię Konkursu Chopinowskiego opowiedzianą z perspektywy antropologiczno-kulturoznawczej i opartą na obszernym materiale źródłowym. Dzięki temu autorki i autorzy mogli opisać mało dotychczas znane aspekty dziejów najważniejszego w Polsce i jednego z najważniejszych na świecie konkursów muzycznych.

Zwraca uwagę korzystanie z bardzo szerokiej gamy źródeł. Mamy bowiem w pracy cytaty z relacji prasowych (gazety codzienne, tygodniki, czasopisma muzyczne), fragmenty oficjalnych wystąpień, wyimki z tekstów krytycznych i muzykologicznych, fachowe recenzje, wspomnienia, dzienniki, raporty urzędnicze, zagraniczne doniesienia agencyjne, Polską Kronikę Filmową, dokumenty filmowe, prywatną i oficjalną korespondencję, anonse prasowe, radiowe zapowiedzi, a także fora internetowe. Zasługą autorów jest wykonana w dotarciu do tych źródeł praca, ale też umiejętne z nich korzystanie i rozsądne dawkowanie cytowań.
Z recenzji prof. Waldemara Kuligowskiego

Książka stanowi przedsięwzięcie pod wieloma względami pionierskie. Chociaż na temat Konkursu Chopinowskiego istnieje literatura faktograficzna, a także opublikowano wiele źródeł o charakterze anegdotycznym, czasem bardzo wartościowych jako materiał do analiz, nie było dotąd próby rozważenia dziejów tego konkursu z perspektywy historii kulturowej, ukazania go jako zjawiska kulturowego w ścisłym sensie z wykorzystaniem podejść badawczych i propozycji metodologicznych przyjętych we współczesnej humanistyce. Z taką właśnie próbą mamy do czynienia w tym wypadku.
Z recenzji prof. Krzysztofa Moraczewskiego