ISBN:9788323543350

Centrum - Peryferia - Naród

Autor: Aleksandra Kmak-Pamirska

Wydawnictwo: Uniwersytet Warszawski

Jaki wizerunek regionu peryferyjnego (Podlasia i Dolnych Łużyc) kreowano w obszarach centralnych, odpowiednio w dyskursach niemieckim i polskim, w XIX i na początku XX wieku? Jak kształtował się wpływ centrum na peryferia? W jakich momentach region peryferyjny stawał się istotny dla środowisk zewnętrznych? Jakie wątki historyczne, kulturowe i polityczne, wykorzystywano w regionach centralnych do ukazania jedności centrum i peryferii?

Monografia prezentuje strategię i wskazuje uwarunkowania budowania świadomości narodowej w Polsce i w Niemczech w odniesieniu do postrzegania regionu peryferyjnego przez środowiska zewnętrzne i przyjmowania elementów nowego obrazu skonstruowanego na obszarach centralnych przez społeczność terenów peryferyjnych. Przyjmuje hipotezę, że wizerunek regionów peryferyjnych tworzony w regionach centralnych w dyskursie kulturowo-społecznym nabierał cech narodowych, budując spójny i jednolity obraz państwa, zarówno z perspektywy ogólnopolskiej, jak i ogólnoniemieckiej.

The monograph presents the strategy and the determinants of building national awareness in Poland and Germany concerning peripheries with regard to their perception by outer environments, which, in turn, adopt a new view constructed in central regions by periphery communities. It formulates a hypothesis that the image of peripheries, created in the socio-cultural discourse in central regions, displays national traits, which create a coherent and consistent image of the state, both from the Polish and German perspective.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 31.36 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 28.22 zł
(dla stałych klientów)
31.36 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
31.36 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
33.71 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
39.20 zł swiatebookow.pl
pdf
33.24 zł ebuczek.pl
pdf
33.24 zł ebuczek.pl
mobi
35.30 zł zinamon.pl
epub
35.30 zł zinamon.pl
pdf
35.30 zł zinamon.pl
pdf
  23.52 zł
w programie Nexto Premium
36.46 zł nexto.pl
pdf
39.20 zł virtualo.pl

Aleksandra Kmak-Pamirska - inne e-booki

E-booki podobne do "Centrum - Peryferia - Naród"