Szokujący obraz kluczowych pięciu dni 1945 roku widziany oczyma wielkich i sławnych, którzy wówczas byli jeszcze zwykłymi ludźmi, niewyróżniającymi się z tłumu.

Audrey Hepburn, Sophia Loren, Paula Hitler, Reni Riefenstahl, Roman Polański, John Kennedy, Karol Wojtyła, Joseph Ratzinger, Günter Grass, Szymon Wiesenthal i inni. Zobacz kim byli, co robili, jak radzili sobie u kresu II wojny światowej, na długo zanim zostali papieżami, prezydentami, wielkimi gwiazdami kina i estrady, noblistami.


Jest 28 kwietnia 1945 roku. Wierna do końca swemu Duce Clara Petacci zasłania go własnym ciałem, gdy kula włoskiego partyzanta trafia w pierś Mussoliniego. W Krakowie jedenastoletni Roman Polański włóczy się po ulicach jak bezpański pies.
Kiedy pięć dni później Hitler popełnia samobójstwo we własnym bunkrze, szeregowy Joseph Ratzinger dezerteruje z Wehrmachtu, a jego przyszły kolega Karol Wojtyła dziękuje Opatrzności, że przeżył sowieckie bombardowanie Krakowa.
Gdy wojna się kończy, niezbyt urodziwa dziewczynka, Sophia Loren, zostaje ranna w twarz. Brudni amerykańscy żołnierze budzą w niej strach, ale to właśnie jeden z nich pospieszy jej z pomocą.
Piętnastoletnia Audrey Hepburn głoduje, ale jest szczęśliwa, że uniknęła werbunku do burdelu dla żołnierzy Wehrmachtu.