David Murphy ujawnia nieznane fakty na podstawie nieudostępnianych przez lata radzieckich archiwów i ocenia dokumenty okiem doświadczonego pracownika wywiadu. Kreśli tło historyczne w przeddzień rozpoczęcia planu „Barbarossa”. Wprowadza czytelnika w biografię Iwana Proskurowa – szefa radzieckiego wywiadu wojskowego GRU, którego losy są nierozerwalnie związane z tematem książki. Opisuje rozgrywki dyplomacji i wywiadów poprzedzające atak ZSRR na Finlandię i stalinowskie czystki w korpusie oficerskim. Ich ofiarą padali ludzie trudni do kontrolowania, tacy jak Proskurow.
Przede wszystkim jednak autor przedstawia informacje radzieckich służb o zbliżającej się niemieckiej inwazji: doniesienia siatek GRU i zarządu wywiadu zagranicznego NKWD, raporty z infiltracji zagranicznych placówek na terenie ZSRR i zbierane przez NKWD na zajętych terenach polskich Kresów.
David Murphy podsumowuje jednoznacznie: radziecki wywiad dostarczył dokładnych danych na temat niemieckich przygotowań do uderzenia; Stalin ich nie wykorzystał. Ten błąd okazał się katastrofą. Odpowiedzialność za nią ponosi sam Stalin – twórca systemu terroru, który eliminował każdą niezależną myśl i każdego człowieka, który odważył się ją wyrażać.