Książka stanowi monografię Iry Aldridge’a (1807–67), pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. Oparta jest na materiale archiwalnym, dokumentalnym i interpretacyjno-krytycznym. Przedstawia karierę zawodową wybitnego artysty oraz przybliża polskiemu czytelnikowi jego znaczenie dla kultury europejskiej 1. połowy XIX w.
Ira Aldridge rozpoczął karierę artystyczną w USA. Przez niemal 25 lat grał w teatrach na Wyspach Brytyjskich, a w latach 1852–67 odbył tournée po wielu krajach europejskich. Znali i entuzjastycznie wspominali artystę m.in. Walter Scott, Hans Christian Andersen, baron von Humboldt, Franz Liszt, Taras Szewczenko, Charles Dickens i Lew Tołstoj. Aldridge zmarł w Łodzi w 1867 r., przygotowując się do odegrania z lokalnym zespołem teatralnym tragedii „Otello”.
Monografia Krystyny Kujawińskiej-Courtney dotyczy nie tylko życia i twórczości Aldridge’a. Ukazuje też ludzi, którzy mieli wpływ na karierę artysty oraz szerokie tło polityczne, społeczne i kulturowe. Ponieważ życie Aldridge’a związane było z problematyką rasizmu, praca podejmuje wybrane zagadnienia niewolnictwa, abolicjonizmu oraz zawłaszczania Afryki przez Europejczyków. Sporo miejsca poświęcono w niej sprawom ówczesnego życia teatralnego. Zaprezentowano też znaczenie osiągnięć zawodowych Aldridge’a w kontekście studiów szekspirowskich, a zwłaszcza roli, jaką artysta odegrał w propagowaniu twórczości wielkiego, elżbietańskiego dramatopisarza na kontynencie europejskim.