Pitaval krakowski

Autor: Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

Tytuł książki nie jest oryginalny. Pitaval to nie tylko nazwisko słynnego prawnika francuskiego, który w 1734 r. zapoczątkował w Paryżu serię słynnych wydawnictw obejmującą opisy głośnych procesów karnych. To także wywodząca się z czasów tego właśnie wydawcy potoczna nazwa zbioru opisów procesów karnych. Tytuł nie jest oryginalny jeszcze z jednego powodu. W Polsce opublikowano już liczne pitawale pióra Stanisława Szenica, Wandy Falkowskiej, Kazimierza Larskiego, Barbary Seidler, Mieczysława Szerera, by wymienić tylko niektóre.
„Pitaval krakowski” jest nawiązaniem do tej serii. W niniejszym zbiorze opisane zostały sprawy rozpatrzone do 1939 r. Decydowała o tym konieczność zachowania dystansu czasowego. Są jednak – zdaniem autorów – pewne różnice dzielące tę książkę od innych pitawali. Chodzi przede wszystkim o dobór tematu. Zamierzeniem autorów było zebrać takie sprawy sądowe, które w pewnym okresie były najgłośniejsze, które – choć czasem nie przedstawiały zagadek kryminalnych – świadczyły o ówczesnym układzie stosunków społecznych i stopniu rozwoju kultury społeczeństwa.
Jest to zbiór spraw krakowskich, a więc tych, które rozegrały się w mieście Krakowie i które były rozpoznawane przez sądy krakowskie. Opisywane procesy sądowe zostały przedstawione na tle środowiska krakowskiego, połączone z ówczesnymi wydarzeniami i ukazane w scenerii starego Krakowa. W związku z tym nieuniknione stało się niekiedy wyrażenie własnego poglądu krytycznego na dotychczasowy sposób interpretacji historycznej lub prawniczej opisywanych zdarzeń.

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 13,00

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM pdf
13,00 zł zinamon.pl
bez DRM pdf
14,02 zł gandalf.com.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
15,00 zł ravelo.pl
bez DRM pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
16,00 zł ibuk.pl
bez DRM pdf
17,00 zł bramynauki.pl
bez DRM pdf
17,98 zł eplaton.pl
bez DRM pdf
18,99 zł swiatebookow.pl
bez DRM pdf
  12,00 zł
w programie Nexto Premium
19,00 zł nexto.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
19,99 zł legimi.com
bez DRM pdf
19,99 zł virtualo.pl
bez DRM pdf
20,00 zł publio.pl

Stanisław Salmonowicz - inne e-booki

Janusz Szwaja - inne e-booki

Stanisław Waltoś - inne e-booki