Fantomowe ciało króla

Autor: Jan Sowa

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

Książka jest propozycją przepisania historii Polski oraz przedstawienia jej społeczno-kulturowej tożsamości przy pomocy narzędzi teoretycznych, które albo w ogóle, albo w niewielkim tylko stopniu wykorzystano kiedykolwiek w tym celu – teologii politycznej, Lacanowskiej psychoanalizy, teorii systemów-światów, studiów postkolonialnych, ontologii wydarzenia Alaina Badiou czy teorii hegemonii.
Tytułowa figura „fantomowego ciała króla” nawiązuje do koncepcji „dwóch ciał króla” przedstawionej niegdyś błyskotliwie przez Ernsta Kantorowicza w książce pod takim samym tytułem. Poprzez metaforę fantomowego ciała Sowa opisuje I Rzeczpospolitą, której kondycję determinował przede wszystkim szereg braków. Pokazuje, że począwszy od śmierci Zygmunta II Augusta, ostatniego dziedzicznego króla Polski i Litwy, Rzeczpospolita nie istniała jako państwo w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale była raczej fantomem, urojeniem, wyobrażeniem. Owo nieistnienie położyło się cieniem na losach Polski od wczesnej nowoczesności wieków XVI i XVII, przez rozbiory aż po czasy współczesne.
„Fantomowe ciało króla” nie jest jednak typową pracą historyczną. Jej przedmiot to przede wszystkim współczesna Polska i jej problemy z nowoczesnością. Na kartach książki w zaskakujący i – jak się okazuje – inspirujący sposób Wallerstein spotyka się z Gombrowiczem, Brzozowski z Lacanem, Lefort z Andersonem a Gramsci i Laclau ze staropolskimi sarmatami, aby wyjaśnić zagadkę, jaką była i jest Polska.

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 10,40

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 9,63 zł
(dla stałych klientów)
10,70 zł ebookpoint.pl
pdf
10,40 zł zinamon.pl
pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
11,20 zł ibuk.pl
pdf
11,21 zł gandalf.com.pl
pdf
13,60 zł bramynauki.pl
pdf
14,40 zł swiatebookow.pl
pdf
14,40 zł ravelo.pl
pdf
  9,60 zł
w programie Nexto Premium
15,20 zł nexto.pl
pdf
16,00 zł legimi.com
pdf
16,00 zł publio.pl
pdf
16,00 zł virtualo.pl

Jan Sowa - inne e-booki

E-booki podobne do "Fantomowe ciało króla"