ISBN:9788324229666

Nieopowiedziane. Polskie doświadczenie wstydu i upokorzenia od czasu rozbiorów do dzisiaj

Autor: Kuziak Michał

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

Doznanie wstydu i doznanie upokorzenia łączą się z różnymi sytuacjami. Wstyd ma wymiar publiczny, zależy od sankcji zewnętrznych. Wstyd rodzi strach przed ujawnieniem własnej niższości, przesądzający o istocie słabości w obliczu Innego, narusza porządek emocjonalny, prowadzi do konfliktu i prób racjonalizacji okoliczności, które go wywołały.

Poczucie upokorzenia dotyczy ofiar i przegranych, wiąże się z szeroko pojętą innością. Wywołuje cierpienie i wstyd właśnie, co sprawia, że z trudem bywa werbalizowane czy włączane do zasobów pamięci, gdyż nie współtworzy pozytywnego wizerunku jednostki ani wspólnoty. W razie braku odpowiednich (także symbolicznych) działań terapeutyczno-kompensacyjnych przenosi się na następne pokolenia, rodząc resentyment, gniew, pragnienie zemsty, rozmaite formy wyparcia lub „translacji”, która upodlającą, poniżającą kondycję upokorzonego transformuje/przekłada dowartościowująco na kondycję ofiary z jej martyrologią.

Historia Polski od ponad dwustu lat stwarzała warunki, które sprawiały, że zarówno jednostki, jak i cała wspólnota doświadczyły i upokorzeń, i wstydu w wielu wariantach. Co zrobiono z tym doświadczeniem na przestrzeni wieków, jak je wykorzystano lub też jak pozbawiano je głosu, w jaki sposób poddawano się jego mocy sprawczej i co sprawia, że jeszcze dzisiaj mówimy o „wstawaniu z kolan” – oto problemy poddawane refleksji w tym tomie.

Jego autorów interesowała specyfika milczenia/mowy na temat polskiego doświadczenia upokorzenia, wstydu w wieku XIX, XX, XXI, podjęli więc próbę odpowiedzi na pytanie, jak sobie z tym radzili żyjący pod trzema zaborami i na emigracji romantycy, pozytywiści, młodopolanie, potem obywatele wielonarodowej II RP, a w końcu jak sobie radzimy z tym my, mając do dyspozycji pamięć ich przeżyć, a także pamięć II wojny, czasów Polski Ludowej i ostatniej transformacji ustrojowej.

[ze Wstępu]

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 13.00 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
  12.00 zł
w programie Nexto Premium
18.60 zł nexto.pl
mobi epub pdf
20.00 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
od 18.00 zł
(dla stałych klientów)
20.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
20.00 zł publio.pl
mobi epub
13.60 zł vagabook.pl
mobi epub
13.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
14.71 zł gandalf.com.pl
mobi epub
15.40 zł litres.pl
mobi epub
17.80 zł swiatebookow.pl
mobi epub
20.00 zł woblink.pl
mobi epub
od 4.92 zł
(dostęp online)
20.00 zł ibuk.pl
mobi
13.00 zł zinamon.pl
epub
13.00 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Nieopowiedziane. Polskie doświadczenie wstydu i upokorzenia od czasu rozbiorów do dzisiaj"