Tradycje i widowiska pasyjne na Filipinach

Autor: Maria Delimata

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 40%

Książka prezentuje różnorodne formy obchodów Wielkiego Tygodnia na Filipinach – od (mało znanych w Polsce) procesji salubong czy ulicznego festiwalu moriones, po krzyżowania i biczowania, często błędnie przedstawiane w polskich i zagranicznych relacjach medialnych jako „okrutne” i „barbarzyńskie”. Przeprowadziwszy badania terenowe na Filipinach oraz opierając się na źródłach trudno dostępnych dla polskiego czytelnika, autorka stara się pokazać nie tylko dzisiejszą formę tych widowisk, lecz także wpisać je w szerszy kontekst historyczny, polityczny i społeczny. Przedstawione w książce formy religijnej celebracji stają się pretekstem do podjęcia rozważań na temat postkolonialnej, hybrydowej tożsamości współczesnych Filipin. 

 

Maria Delimata - teatrolożka i literaturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM. Jej zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim sztukę i kulturę Filipin, współczesny teatr (polski i światowy), teorię postkolonialną i genderową. Stypendystka Fundacji UAM, funduszu im. Prof. Władysława Kuraszkiewicza, Ministra Szkolnictwa Wyższego oraz brytyjskiego Clifford and Mary Corbridge Trust. Publikowała na łamach m.in. „Mimesis Journal. Scritture della performance”, „Images”, „Didaskaliów”, „Czasu Kultury” oraz w kilkunastu pracach zbiorowych. 

 

Książka Marii Delimaty pozwala ujrzeć silną korelację filipińskich tradycji pasyjnych i szerszych procesów socjokulturowych i politycznych. Opracowanie wzbogaca nasze rozumienie kulturowych praktyk, które tylko pozornie są egzotyczne i odległe. Ich wnikliwe odczytania zawarte w publikacji pomóc mogą lepiej zrozumieć nie tylko hybrydową filipińską tożsamość znajdującą się w nieustającym procesie renegocjacji, lecz również pogłębić rodzimą samoświadomość kulturową.

Dr hab., Grzegorz Ziółkowski, prof. UAM 

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 13.80 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
13.80 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
17.09 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
20.47 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  13.80 zł
w programie Nexto Premium
21.39 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 20.70 zł
(dla stałych klientów)
23.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
23.00 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
23.00 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
23.00 zł legimi.com
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
21.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
23.00 zł woblink.pl
mobi epub
23.00 zł empik.pl
mobi epub
23.00 zł litres.pl
mobi
15.00 zł zinamon.pl
epub
15.00 zł zinamon.pl
pdf
15.00 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Tradycje i widowiska pasyjne na Filipinach"