Książka moich rozczarowań

Autor: Stanisław Cat-Mackiewicz

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

Rozczarowania polegają na tym, że to, co kiedyś było bliskie i miłe, staje się dalekie i brzydkie. Inteligentne oczy wypatrzyły, życzliwe mi ręce wybrały kilkadziesiąt moich artykułów, rozsypanych wśród lat wieczornej pisaniny „wstępniaków” i spróbowały stworzyć z nich książkę. Uśmiecham się sceptycznie do tej entrepryzy.

Książka ta będzie przypominać muzealne oddziały wykopalisk antycznej rzeźby, których pełno jest we Włoszech, a które na turystach z Ameryki robią wrażenie graciarni bądź śmieciarni. Twarze bez nosów, nosy bez twarzy, ułamki czegoś, szczątka czego innego. Marmurowe okruchy, marmury, z których nie sposób skleić całości chociażby w myśli i fantazji.

Myśl ludzka. Czasem jest swobodna i wolna, jak jaskółka szybująca w locie, a czasem wygląda jak gniazdo robaków, podnoszących w boleściach swoje tułowie ku górze, mające zady czymś sklejone i zmiętoszone w jedną miazgę, która je trzyma na ziemi.

Takie są te biedne kalekie ułamki, szczątki mojej myśli mocarstwowej, mojej tęsknoty do Wielkości Polski i jej majestatyczności, o czym myślałem, jako o idei jedynej, mogącej ustąpić w pustkę ideową, jaką nam dało spełnienie tego, czym przed tym żyły pokolenia.

Dlatego: „Książka moich rozczarowań”.

Nie umiałem dotychczas stworzyć w Polsce ruchu mocarstwowego, silnego, który by młodzieży polskiej dał ideały inne niż nacjonalistyczne, tak niezgodne z interesami państwa, które ma 40 procent mniejszości narodowych i które, gdyby się terytorialnie rozszerzało, jeszcze by powiększyło tę liczbę. Nie umiałem zapalić do idei wielkiej, mocarstwowej, królewskiej Polski. Ktoś, kto wybierał moje artykuły do książki, szukał nie twórcy ideologii, lecz człowieka, i dlatego powybierał rzeczy, które pisałem przeważnie w chwilach odpoczynku, słabości i depresji. Dlatego w tej książce, w której wypowiadam ułamki mojej myśli, tak dużo jest atmosfery rozczarowania. 

 

Stanisław Cat-Mackiewicz

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 12.30 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
  11.40 zł
w programie Nexto Premium
17.67 zł nexto.pl
mobi epub pdf
19.01 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 17.11 zł
(dla stałych klientów)
19.01 zł ebookpoint.pl
epub pdf
12.93 zł vagabook.pl
mobi epub
13.25 zł ebuczek.pl
mobi epub
13.25 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.01 zł litres.pl
epub pdf
16.91 zł swiatebookow.pl
epub pdf
16.91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
17.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
19.00 zł woblink.pl
epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
19.00 zł ibuk.pl
epub
12.30 zł zinamon.pl
pdf
12.30 zł zinamon.pl

Stanisław Cat-Mackiewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Książka moich rozczarowań"